Nawigacja

Aktualności

Wystawa i dyskusja panelowa „Stan wojenny - spojrzenie po dwudziestu latach” – Bydgoszcz, 12 grudnia 2003 r.

Dnia 12 grudnia 2003 roku w Biurze Wystaw Artystycznych przy ulicy Gdańskiej 20 w Bydgoszczy została otwarta wystawa „Stan wojenny – spojrzenie po dwudziestu latach” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia wykonane przez niezależnych fotoreporterów i amatorów fotografii. Zebrany materiał ikonograficzny przedstawia przede wszystkim opór społeczeństwa wobec represji stanu wojennego i przybliża życie codzienne tamtych dni. Na wystawę składają się trzy części. Pierwsza (20 plansz) przedstawia stan wojenny w Polsce, ma charakter ogólny i ponadregionalny. Druga część (11 paneli) dotyczy stanu wojennego w Trójmieście. Trzecia część (4 panele) – prezentowana po raz pierwszy – jest poświęcona wydarzeniom stanu wojennego w Bydgoszczy i w regionie kujawsko-pomorskim.

Po uroczystym otwarciu wystawy odbyła się w BWA dyskusja panelowa: „Stan wojenny – spojrzenie po dwudziestu latach” z udziałem: Janusza Krupskiego – zastępcy prezesa IPN, dr. Tomasza Chincińskiego – historyka IPN (Delegatura w Bydgoszczy), Mieczysława Góry – prokuratora IPN (Delegatura w Bydgoszczy), ks. dr. Antoniego Ponińskiego – badacza dziejów Kościoła katolickiego w PRL, Jana Rulewskiego – byłego działacza opozycji i byłego przewodniczącego bydgoskiej „Solidarności” i dr. hab. Romana Kotzbacha – byłego działacza opozycji.

do góry