Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Odsłonięcie i poświęcenie Memoriału poświęconego 425 katolickich kapłanów, różnych obrządków i narodowości, ofiar komunistycznych represji w ZSRR w latach 1918–1958 – Petersburg, 7 listopada 2018

Memoriał w kościele św. Stanisława w Petersburgu powstał dzięki dofinansowaniu Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej

Z inicjatywy postulatora procesu beatyfikacyjnego rosyjskich katolickich męczenników XX wieku, ks. Krzysztofa Pożarskiego, przy aprobacie abp. Pawła Pezziego, metropolity archidiecezji Matki Boskiej w Moskwie, w kościele św. Stanisława w Petersburgu 7 listopada 2018 r. został odsłonięty i poświęcony memoriał z kamiennych płyt, na których znajduje się 425 nazwisk kapłanów różnych obrządków i narodowości, którzy oddali swoje życie za Chrystusa w czasach sowieckich. Wśród nich największa grupa – 275 osób – to Polacy.

O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św. wotywna do Najdroższej Krwi Chrystusa pod przewodnictwem abp. Pawła Pezziego, którą współcelebrowali: nuncjusz apostolski w Rosji abp Celestino Migliore, rosyjscy biskupi: bp Klemens Pikiel (przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji i ordynariusz diecezji św. Klemensa w Saratowie), bp Józef Werth (ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku), bp Cyryl Klimowicz (ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku), a także abp. Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi. We Mszy św. wzięli także udział kapłani z dekanatu i profesorowie seminarium duchownego w Petersburgu. Przed końcowym błogosławieństwem każdy z uczestników mógł otrzymać poświęcony dębowy krzyżyk jako wyraz pamięci o martyrologii duchowieństwa.

Po Mszy św. został odczytany akt męczeństwa kapłanów z Sandormochu, uwięzionych na Wyspach Sołowieckich, a także apel modlitewny z nazwiskami 425 kapłanów. Abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że 8 listopada seminarium duchowne w Petersburgu obchodzi swój jubileusz 25-lecia odrodzenia w Rosji – wielu kapłanów męczenników zakończyło to właśnie seminarium. W ten sposób kapłani męczennicy są przykładem dla wszystkich w wierności Chrystusowi do końca, nawet za cenę swojego życia.

Następnie przemówili proboszcz z Soboru Morskiego św. Mikołaja i Objawienia Pańskiego w Petersburgu – protojerej Bogdan Sojko; Władimir Iwanow – naczelnik Oddziału Łączności z Religijnymi Organizacjami Administracji Sankt Petersburga. Głos zabrali także Eltier Aderhold, generalny konsul Niemiec; Dainius Numgaudis, generalny konsul Litwy, oraz Ewa Ziółkowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu.

Po oficjalnych wystąpieniach abp Paweł Pezzi i abp Tadeusz Kondrusiewicz odsłonili i poświęcili memoriał upamiętniający kapłanów – męczenników w sowieckiej Rosji. Wydarzenie to było odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II, aby zachować i pielęgnować pamięć o męczennikach XX wieku w Rosji.

 

do góry