Nawigacja

Aktualności

Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów – Markowa, 14 października 2016

  • Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej
    Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej

W dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie rozpoczęło się w piątek spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Biorą w nim udział przywódcy Polski – Andrzej Duda, Słowacji – Andrej Kiska, Czech – Milosz Zeman i Węgier – Janos Ader. 

Uczestnicy spotkania zwiedzili w piątek Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Złożyli kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalili znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu. Oprowadzał ich po muzeum jego twórca – dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN.

Pierwsza sesja spotkania poświęcona była strategicznym wyzwaniami polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci dyskutowali też o programach, które mają wspierać rozwój zawodowy młodych osób, tak aby powstrzymać ich emigrację. Druga sesja dotyczyła polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej. 

W trakcie roboczego lunchu szefowie państw grupy rozmawiali o przyszłości UE i miejscu Europy Środkowo-Wschodniej w jej ramach. W sobotę szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Rzeszowie na sesji plenarnej, podczas której rozmawiać będą o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. 

W sobotniej sesji udział wezmą również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. 

Na zdjęciu z prawej: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej, zamordowani przez Niemców w 1944 roku wraz z dziećmi za ukrywanie Żydów.

do góry