Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Wojenne dzieciństwo. Losy dzieci polskich pod okupacją hitlerowską” i dyskusja panelowa „Polscy wypędzeni”

W dniu 2 grudnia 2003 r. w salach Hotelu „Zamojski” w Zamościu prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres otworzył wystawę „Wojenne dzieciństwo. Losy dzieci polskich pod okupacją hitlerowską” przygotowaną przez OBEP IPN Łódź. Następnie w sali „Consulatus” w Ratuszu Miejskim miała miejsce dyskusja panelowa „Polscy wypędzeni”. W dyskusji udział wzięli ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pieronek, prof. dr hab. Zygmunt Mańkowski, dr hab. Bogdan Chrzanowski, dr hab. Andrzej Friszke i red. Thomas Urban (Süddeutsche Zeitung).

*
* *

Na Zamojszczyźnie w latach 1942-1943 miała miejsce niemiecka akcja wysiedleńczo-osadnicza, która objęła blisko 100 tys. Polaków. Dyskusja jest kolejnym głosem IPN w debacie na temat wysiedleń ludności cywilnej w trakcie i po II wojnie światowej. Została ona wywołana inicjatywą Eriki Steinbach utworzenia w Berlinie „Centrum Wypędzonych”.
Projekt ten w opinii profesora Leona Kieresa, prezesa IPN: „wyjmuje z historycznego kontekstu i sztucznie uwypukla doświadczenia wysiedlonych Niemców”. Jego zdaniem należy „prezentować przede wszystkim przyczyny najtragiczniejszych wydarzeń w historii XX w. i wszystkie, a nie wybrane, następstwa działań totalitarnych władz (przymusowe wysiedlenia, ludobójstwa, bombardowania ludności cywilnej)”.

do góry