Nawigacja

Aktualności

Nagrody dla najlepszych w 7. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” – Warszawa, 19 września

Podczas uroczystości w Muzeum Katyńskim upamiętniającej ofiary agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku podsumowano 7. edycję konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”, organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim oraz Fundacją PKO Banku Polskiego.

Młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, która brała udział w konkursie, zbierała materiały dotyczące ofiar zbrodni NKWD, często nawiązując kontakt z rodzinami osób zamordowanych. Pracą konkursową jest upamiętnienie jednej z ofiar w formie karty do „rodzinnego” albumu.

W tym roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział niemal 600 osób, które przygotowały 318 prac. Nagrodą I stopnia, którą jest udział w wyjeździe edukacyjnym, mogliśmy uhonorować autorów 46 najlepszych prac. Dodatkowo wyróżniliśmy 24 prace nagrodą II stopnia w postaci gier i publikacji IPN.

W Muzeum Katyńskim uczniowie mieli okazję obejrzeć poruszający spektakl „Wywózki, łagry, Katyń” – fakty, świadectwa, refleksje w reż. Jarosława Witaszczyka, w którym wykorzystano fragmenty wspomnień świadków historii. Młodzi goście zwiedzili również placówkę.

Nagrodzone prace są prezentowane na terenie Muzeum przez najbliższy miesiąc. 

W latach 2010–2013 laureaci konkursu wraz z opiekunami wyjechali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Odwiedzali Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Przed dwoma laty z powodu napiętej sytuacji politycznej wyjazd na Wschód był niemożliwy. Laureaci wyjechali więc do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. W ubiegłym roku wyruszyli szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzając m.in. Niemcy, Holandię, Francję, Belgię.

Trasa tegorocznego wyjazdu będzie wiodła przez Białoruś i Litwę szlakiem tzw. białoruskiej listy katyńskiej. Wyjazd potrwa od 24 września do 1 października br.

Listy laureatów zamieszczamy na stronie pamięć.pl. 

do góry