Nawigacja

Aktualności

Prezentacja książki „Działalność opozycji politycznej w Busku-Zdroju w latach 1979–1989 a Służba Bezpieczeństwa” – Busko-Zdrój, 25 maja 2009

  • Recital piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Jana Żądły
  • Przemysław Nowak oraz uczennice Mari Minasyan i Joanna Rasała
  • Prelekcja Elzbiety Jakimek-Zapart

25 maja br. w Samorządowym Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju odbyła się prezentacja książki uczennic – Mari Minasyan i Joanny Rasały „Działalność opozycji politycznej w Busku-Zdroju w latach 1979–1989 a Służba Bezpieczeństwa”. Książka powstała z kompilacji dwóch prac uczennic Gimnazjum, biorących udział w IV edycji konkursu historycznego „Na drodze ku wolności – społeczeństwo polskie w latach 80. XX w. Doświadczenia świadka Historii”, organizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w roku szkolnym 2008/2009. Oprawę spotkania stanowiła ekspozycja przygotowana przez historyka Przemysława Nowaka, prezentująca zdjęcia, plakaty i podziemne wydawnictwa opozycyjne z lat 80., pochodzące z prywatnych zbiorów. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Piotr Wąsowicz, Konstanty Miodowicz, Małgorzata Miodowicz, Kazimierz Koruba, Kierownik Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach, Oddział w Busku-Zdroju Grażyna Kozieł. Uczestniczyła także młodzież z LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju oraz uczniowie SG nr 1 w Busku-Zdroju.

Prezentację rozpoczął recital piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu ucznia Jana Żądły. Przemysław Nowak, nauczyciel historii i opiekun uczestniczek konkursu, omówił etapy powstawania prac konkursowych, po czym nastąpiła prezentacja wydanej książki, połączona z prezentacją multimedialną. Krótką prelekcję na temat „Konkurs historyczny jako przedsięwzięcie edukacyjne” wygłosiła Elżbieta Jakimek-Zapart, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Krakowie, członek Komisji Konkursowej. Konstanty Miodowicz podkreślił w swojej wypowiedzi wagę działań edukacyjnych IPN i stwierdził, iż „pomimo różnych kontrowersji wokół IPN, Instytut Pamięci Narodowej musi istnieć”, co potwierdzają tego typu przedsięwzięcia. Również Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba podziękowała w swoim wystąpieniu Instytutowi za ujawnianie prawdy o trudnych czasach PRL. Po wystąpieniach zaproszonych gości nastąpiła dyskusja z udziałem świadków wydarzeń z lat 1979–1989 oraz udzielających relacji do prac konkursowych Mari Minasyan i Joanny Rasały; Bożentyny Pałki–Koruby, Teresy Romańskiej, Jolanty Sadkowskiej, Piotra Iwańskiego oraz Przemysława Nowaka. Młodzież zadawała wiele pytań, szczególnie dotyczących metod zastraszania działaczy opozycji przez funkcjonariuszy SB i MO.

Na zakończenie uczestnicy zaproszeni zostali do obejrzenia wystawy „Opozycja i opór społeczny w regionie świętokrzyskim 1975–1989”, udostępnionej przez Delegaturę IPN w Kielcach.

 

do góry