Nawigacja

Aktualności

Miętne 1984 – posłuchaj relacji obrońców krzyża

40 lat temu, pod opresyjnymi rządami komunistycznego peerelowskiego reżimu, gdy brakowało podstawowych swobód obywatelskich, a po prawdę chodziło się do kościoła lub nielegalnie słuchało Radia Wolna Europa, młodzi ludzie z Miętnego, niewielkiej wsi pod Garwolinem, upomnieli się o swoje prawa.

Zażądali, żeby dyrekcja szkoły wyjaśniła dlaczego potajemnie zdjęto krzyże ze ścian sal lekcyjnych, a działo się to na krótko przed świętami Bożego Narodzenia. Z cierpliwością i determinacją przez kolejne trzy miesiące domagali się obecności krzyża, wspierani w tym działaniu przez rodziców i część nauczycieli. Gdy lekceważeni i zwodzeni przez dyrekcję, 7 marca 1984 roku, ogłosili strajk okupacyjny, władze zawiesiły zajęcia szkolne, a przeciwko protestującym wysłały uzbrojone oddziały ZOMO.

Młodzież nie dała się sprowokować, wykazując się dojrzałością, solidarnością, odpowiedzialnością i odwagą. Podtrzymywała ich wiara w walkę o słuszną sprawę oraz pomoc niesiona przez księży i społeczność lokalną. Nie ulegli też zastraszeniu i szantażowi, gdy warunkiem powrotu do nauki okazało się podpisanie tzw. lojalki. Tę swoistą próbę sił zakończyło porozumienie, na mocy którego jeden krzyż został zawieszony w bibliotece, a większość uczniów mogła wrócić do szkoły.

Władzom nie udało się złamać charakterów. Dla wielu młodych wówczas ludzi było to najważniejsze, formacyjne, doświadczenie życiowe. I chociaż wtedy, w roku 1984, konsekwencje były dotkliwe, po latach wspominają te wydarzenia z dumą i wzruszeniem.

Zapraszamy na portal opowiedziane.ipn.gov.pl, gdzie swoją premierę mają notacje: Stanisława Bieńko, Tadeusza Gory, Bogusławy Gory, Violetty Kluczek i Heleny Sosnowskiej.

 

Stanisław Bieńko – Ksiądz rzymskokatolicki, katecheta, duszpasterz młodzieży w Miętnem protestującej przeciw usuwaniu przez władze PRL krzyży z Zespołu Szkół Rolniczych.

Obejrzyj notację Stanisława Bieńko

 

Tadeusz Gora – Nauczyciel w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Miętnem w czasie strajku o przywrócenie krzyży w salach szkolnych w 1984 roku.

Obejrzyj notację Tadeusza Gory

 

Bogusława Gora Nauczycielka, wychowawczyni młodzieży – społeczniczka i instruktorka harcerska. W 1984 r. zwolniona z pracy w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem za wspieranie uczniów protestujących w obronie krzyży zdjętych na polecenie dyrekcji z pomieszczeń szkolnych.

Obejrzyj notację Bogusławy Gory

 

Violetta Kluczek – Uczestniczka protestu uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w 1984 r. w obronie Krzyża.

Obejrzyj notację Violetty Kluczek

 

Helena Sosnowska – Pielęgniarka, matka Violetty Kluczek, uczennicy klasy maturalnej szkoły w Miętnem, w której na przełomie 1983/1984 doszło do protestu w obronie krzyża.

Obejrzyj notację Heleny Sosnowskiej

* * *

Opowiedziane.ipn.gov.pl to projekt Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, gromadzący relacje z okresu dwudziestolecia międzywojennego, poprzez II wojnę światową, aż do obalenia komunizmu. O swoich doświadczeniach mówią żyjący świadkowie historii – znani i nieznani. Serwis jest narzędziem, które pozwala na zapoznanie się z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej.

do góry