Nawigacja

Aktualności

Promocja płyty „Niezłomni”

7 marca 2024 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyła się promocja płyty „Niezłomni”, nagranej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej.

Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)

W promocji płyty wziął udział dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz ppłk SG Leszek Mieczkowski, naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Dyrektor Wenklar powiedział:

– Dzisiaj przyda 75 rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, o powojennym podziemiu niepodległościowym, jest jednym z głównych zadań Instytutu Pamięci Narodowej od początku jego istnienia. (...) Staramy się pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze, żeby walkę powojennego podziemia wpisywać w szerszy kontekst. Nie tylko w ciągłość z podziemiem wojennym, ale żeby również ukazywać to w szerszym kontekście, jako jeden z etapów w tej wielkiej sztafecie walki o niepodległość. (...) A po drugie: staramy się szukać atrakcyjnych form przekazu. I taką formą może być przekaz muzyczny.

Głos zabrał również ppłk Mieczkowski:

– Płyta wkomponowuje się w to, co robimy na co dzień. Głównym nurtem działalności koncertowej jest promocja tradycji narodowościowej, przypominanie młodzieży poprzez koncert edukacyjny o naszej historii, bohaterach, tych bezimiennych i tych, których wszyscy znany. Ale i o tym, jak ważny jest patriotyzm, jak ginęli za naszą ojczyznę ci wszyscy, o których pisze się i śpiewa w różnych pieśniach i piosenkach. W tym tych, które również zawarte są na tej płycie.

Nagrań 11 utworów dokonano w studio Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wydanie płyty jest wspólnym przedsięwzięciem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu oraz Oddziału IPN w Krakowie.

„Niezłomni” to wyjątkowa płyta, która odwołuje się do pojęcia wolności będącego rdzeniem polskiej duszy. Jesteśmy wspólnotą, która wolność umiłowała nade wszystko. Dążymy do wolności, walczymy o nią, gdy ją tracimy. Chcemy w sposób wolny i suwerenny o sobie decydować.

Płyta poświęcona jest powojennemu podziemiu niepodległościowemu, postrzeganemu w szerszym kontekście historycznym. Wyrastało ono z dorobku i idei Polskiego Państwa Podziemnego. Walczyli w nim żołnierze rozwiązanej Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich czy Narodowej Organizacji Wojskowej, świadomi, że wkroczenie Armii Czerwonej przyniosło nową niewolę, a utracona w 1939 r. niepodległość nie została odzyskana.

Z jednej strony „Niezłomni” byli spadkobiercami wielkiej tradycji polskiego oporu z lat II wojny światowej, a z drugiej – sami stali się punktem odniesienia dla następnych pokoleń. Dlatego wśród zaproponowanych utworów są zarówno odnoszące się bezpośrednio do powojennego podziemia, jak i odwołujące się szerzej do myśli o Polsce wolnej i demokratycznej. Ważne miejsce zajmują m.in. pieśni z czasów „Solidarności”.

Lista utworów

  1. Hymn Polski – muz. anonim, sł. Józef Wybicki, opr. K. Sikorski, A. Wiśniewski
  2. Wariatka – muz. Maleo Reggae Rockers, sł. Anna Brachaczek, arr. Marek Pawełek – Wiktoria Ziobrowska
  3. Polskie Skrzydła – muz. Włodzimierz Korcz, sł. Ernest Bryll, arr. Marek Pawełek – Wiktoria Kołodziej
  4. Pieśń wiktorii – muz. Hubert Gasiul i Ania Rusowicz,  sł. Ania Rusowicz, arr. Marek Pawełek –  Irena Michalska, Soul Sanok
  5. Panie Generale – muz. Dariusz Malejonek, sł. Halina Mlynkowa, arr. Marek Pawełek – Kamila Kosakowska, Soul Sanok
  6. Jedna chwila – muz. Dariusz Malejonek, sł. Michał Konarski, arr. Marek Pawełek – Irena Michalska
  7. Temat muzyczny z filmu „Hubal” – muz. Wojciech Kilar, opr. Bolesław Szulia
  8. Biały Krzyż – muz. Krzysztof Klenczon, sł. Janusz Kondratowicz, arr. Krystian Siwek – Wiktoria Kołodziej
  9. Cisza, modlitwa katyńska – muz. Tomasz Struzik, sł. Tomasz Struzik, arr. Grzegorz Mielimąka – Wiktoria Ziobrowska, Wiktoria Kołodziej
  10. Niezwyciężeni – muz. Monika Brewczak. sł. Maria E. Szulikowska, arr. Marek Pawełek – Soul Sanok pod dyrekcją Moniki Brewczak
  11. Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos – muz. Grzegorz Tomczak, sł. Grzegorz Tomczak, arr. Mirosław Racewicz – Irena Michalska – Soul Sanok
do góry