Nawigacja

Aktualności

Bestsellery IPN – luty 2024

Przedstawiamy najlepiej sprzedające się wydawnictwa IPN w lutym 2024 r.

Książki

 

Tomasz Balbus, Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja”, Warszawa 2022, 376 s., ISBN 978-83-8229-463-7

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego, podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK. Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku. Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. 

KUP TUTAJ

 

Mateusz Szpytma, Sprawiedliwi i ich świat w fotografii Józefa Ulmy, Wydanie 3, zmienione, Warszawa 2023, 168 s., ISBN 978-83-8229-842-0

Józef Ulma był ogrodnikiem i działaczem społecznym. Jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej wsi Markowa na Podkarpaciu. Na wielu zdjęciach uwiecznił swoją żonę Wiktorię oraz małe dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Franusia, Antosia i Marysię. W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach poszukujących pomocy Żydów z Markowej i Łańcuta - z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Półtora roku później, 24 marca 1944 roku, wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2023 roku zostaną beatyfikowani.

KUP TUTAJ

 

Wojna oczami nastolatki. Wspomnienia Agaty Zofii Prabuckiej z lat 1939–1945, zebr. i oprac. Anna Prabucka-Firlej, wprowadz. i red. nauk. Jan Hlebowicz, Gdańsk-Warszawa 2023, 120 s., ISBN 978-83-8229-890-1

Seria: Publikacje gdańskiego oddziału IPN: tom 91

Książka jest zapisem wspomnień Agaty Zofii Prabuckiej z domu Lewalskiej, obejmujących lata 1939‒1945. To opowieść o gehennie mieszkańców Pomorza Gdańskiego i dramatycznych losach rodziny autorki, a także historia wojennych postaw i przekonań mieszkańców Wierzchucina i okolic. Agata Zofia Prabucka szczegółowo opisuje okupacyjną codzienność, na którą składały się nauka, praca, praktyki religijne, zabawy, obchody świąt religijnych i narodowych. Ukazuje również złożone relacje Polaków i Niemców oraz reakcje ludności na wieść o zbliżaniu się oddziałów Armii Czerwonej w 1945 r.

KUP TUTAJ

 

Komiksy

 

„Zagra-Lin” równa się odwet. Berlin – 24 lutego, 10 kwietnia 1943 Wrocław – 23 kwietnia 1943 r., scenariusz Sławomir Zajączkowski, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, koncepcja serii, wkładka historyczna i konsultacja historyczna dr Tomasz Łabuszewski i dr Kazimierz Krajewski, Warszawa 2023, 48 s., ISBN 978-83-8229-856-7

Komiks opisujący brawurowe akcje polskiego podziemia, podczas których „Zagra-Lin", oddział specjalny Armii Krajowej istniejący od grudnia 1942 roku do lipca 1943 roku dokonał wielu zakończonych sukcesem akcji bojowych, w tym zamachów bombowych w Berlinie i Wrocławiu. Szósta część serii komiksowej „W imieniu Polski Walczącej”.

KUP TUTAJ

 

Akcja pod Arsenałem 26 marca 1943, scenariusz Sławomir Zajączkowski, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, koncepcja serii, wkładka historyczna i konsultacja historyczna Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Warszawa 2015, 52 s.

Marzec 1943 r. Gestapo celnie uderza wwarszawskie Szare Szeregi. W ręce Niemców wpada najpierw dowódca hufca praskiego phm. pchor. Henryk Ostrowski „Heniek”, a po kilku dniach – dowódca hufca „Południe” phm. pchor. Jan Bytnar „Rudy”. Czy złapani i katowani wsiedzibie gestapo przy Al. Szucha harcerscy konspiratorzy będą mieli szansę na przeżycie? Czy zostaną pozostawieni własnemu losowi? Na pomoc aresztowanym ruszają koledzy i przyjaciele z Grup Szturmowych Szarych Szeregów z Tadeuszem Zawadzkim „Zośką”, Aleksym Dawidowskim „Alkiem” i Janem Rodowiczem „Anodą” na czele. Są gotowi poświęcić życie. Organizują akcję odbicia aresztowanych w biały dzień, w centrum miasta. To pierwsza tak poważna dywersja bojowa w stolicy, wymaga zgody dowództwa Kedywu Komendy Głównej AK. Czas ucieka – „Rudy” i „Heniek” mogą nie przeżyć następnego przesłuchania. W końcu 26 marca przychodzi rozkaz: „Trzaskać”.

Zapraszamy do lektury trzeciego zeszytu z serii „W imieniu Polski Walczącej”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

KUP TUTAJ

 

Zamach na Kutscherę 1 lutego 1944, scenariusz Sławomir Zajączkowski, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, koncepcja serii, wkładka historyczna i konsultacja historyczna Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Warszawa 2012, 56 s. 

Listopad 1943. W okupowanej Warszawie masowo giną rozstrzeliwani w ulicznych łapankach mieszkańcy. Nie wiadomo kim jest tajemniczy dowódca policji i SS, stojący za rozkazami o masowych egzekucjach. Dowódca Armii Krajowej wydaje rozkaz ustalenia jego personaliów i likwidacji zbrodniarza.

Zadanie to otrzymują: szef wywiadu Kompanii Dyspozycyjnej „Pegaz" Kedywu Komendy Głównej AK „Rayski" (Aleksander Kunicki) oraz młodzież z I plutonu „Pegaza”, dowodzona przez „Lota" (Bronisław Pietraszewicz).

Zapraszamy do lektury pierwszego komiksu z nowej – przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej – serii „W imieniu Polski Walczącej”, ukazującej najważniejsze akcje bojowe Armii Krajowej z okresu II wojny światowej.

KUP TUTAJ

 

Czasopisma

 

„Biuletyn IPN” nr 10/2023 – I odnowił oblicze ziemi

16 października 1978 r. to data przełomowa. W 45 rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową przypominamy znaczenie jego pontyfikatu.

Przed czterdziestu pięciu laty czuliśmy, że to wielka chwila, że otwiera się szansa. Ale jak wielka szansa, nie zdawaliśmy sobie sprawy. Z dzisiejszej perspektywy chyba wciąż nie uzmysławiamy sobie, jak wiele się zmieniło, dzięki temu, że na czele Kościoła stanął wtedy nasz Rodak.

Na pewno w dniu rocznicy wielokrotnie przywołamy słowa papieża wypowiedziane w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”. Czy jednak pamiętamy o tym, że Duch rzeczywiście zstąpił i posługując się papieżem ODNOWIŁ OBLICZE ZIEMI?

Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem Wiara ’44 w reżyserii Wiktora Bojanowskiego. Ten film opowiada, skąd czerpali moc powstańcy warszawscy.

KUP TUTAJ

 

„Biuletyn IPN” nr 11/2023 – Idea Niepodległości

Hasłem przewodnim listopadowego numeru „Biuletynu IPN” jest idea Niepodległości. Po 123 latach niewoli odrodzona Niepodległa stanęła przed ogromnym wyzwaniem – scalenia w jeden organizm państwowy tego, co na ziemiach trzech zaborów było całkowicie inne: systemy polityczne, gospodarcze, społeczne, religijne i kulturowe, a nawet mentalność mieszkańców. A jednak udało się przezwyciężyć to, co wydawało się nie do przezwyciężenia.

Przedstawiamy też środowisko piłsudczyków, które przeniosło ideę Niepodległości przez lata komunizmu, oraz sylwetki tych, dla których Niepodległa była celem działalności.

Na uwagę zasługuje w tym numerze biuletynu także artykuł przedstawiający nieznane dokumenty akowskiego kontrwywiadu o powstaniu w getcie oraz studium o powojennych traumach w polskim społeczeństwie.

Dodatkiem do listopadowego „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem Czarny sufit z 2022 r. w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego – o spotkaniu Józefa Mackiewicza z Jerzym Giedroyciem.

KUP TUTAJ

 

„Biuletyn IPN” nr 1–2/2024 – Akcja „Burza”

Najnowszy numer „Biuletynu IPN” ukazuje akcję „Burza” na obszarze Kresów Wschodnich i Polski pojałtańskiej. W 1943 r. stało się jasne, że w przypadku Polski alianci nie wesprą planowanego powstania powszechnego, którego celem jest wyzwolenie kraju. W listopadzie tego roku zapada decyzja o podjęciu akcji „Burza”. Ma ona zmierzać ku wyzwalaniu ojczyzny siłami Polskiego Państwa Podziemnego i witaniu w roli gospodarza nadchodzących Sowietów.

W czasie akcji dochodzi wielokrotnie do współpracy z „sojusznikiem naszych aliantów”. Radość z sukcesów nie trwa jednak długo. Na Kresach Sowieci, często po wspólnej walce z Niemcami, aresztują i wywożą polską kadrę dowódczą. A przesuwając się w głąb kraju uniemożliwiają marsz oddziałów AK spieszących z pomocą walczącej Warszawie. W numerze przedstawiamy akcję „Burza” w większości Okręgów AK. W rocznicę Powstania Warszawskiego uzupełnimy ten obraz.

KUP TUTAJ

 

do góry