Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 156 „Życie powszednie na południu polskiego Londynu” – 9 marca 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Życie powszednie na południu polskiego Londynu” z cyklu „Kulisy historii”.

II wojna światowa zmieniła geografię stosunków międzyludzkich, a wojna i rzeczywistość PRL zmusiły wielu Polaków do pozostania poza krajem. W książce „Gmina. Życie powszednie na południu Polskiego Londynu (lata pięćdziesiąte–osiemdziesiąte XX wieku). Dzieje Gminy Polskiej Londyn-Południe”, wydanej nakładem Instytutu Pamięci Narodowej, Paweł Chojnacki przygląda się życiu codziennemu, obyczajom, pracy, pasjom lokalnego środowiska emigracji niepodległościowej.

W rozmowie redaktora Rafała Dudkiewicza z Pawłem Chojnackim, autorem publikacji, badaczem związanym z krakowskim Oddziałem IPN, zostanie omówiony model życia społecznego mieszkańców Gminy Polskiej Londyn-Południe, który stanowił „świat równoległy” dla rzeczywistości PRL.

Premiera 9 marca 2024 r., godz. 15.00 na kanale IPNtv.

* * *

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry