Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia Belgia – 25–29 kwietnia 2023

W dniach 25–29 kwietnia delegacja Biura Przystanków Historia Instytutu Pamięci Narodowej miała okazję gościć w Belgii w 4 polskich placówkach oświatowych: Szkole Polskiej im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli, Szkole Polskiej im. Gen. Bryg. Elżbiety Zawackiej przy Ambasadzie RP w Brukseli, Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Wspólnocie Katolickiej oraz Szkole Polskiej im. gen. Stanisława Maczka przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Antwerpii.

Spotkanie z ambasadorem Rafałem Siemianowskim i konsul generalną Dagmarą Jasińską. Fot. Paweł Rudaś (IPN)
Przystanek Historia Belgia – 25–29 kwietnia 2023. Fot. Paweł Rudaś (IPN)
Przystanek Historia Belgia – 25–29 kwietnia 2023. Fot. Paweł Rudaś (IPN)
Przystanek Historia Belgia – 25–29 kwietnia 2023. Fot. Paweł Rudaś (IPN)
Przystanek Historia Belgia – 25–29 kwietnia 2023. Fot. Paweł Rudaś (IPN)
Szkoła Polska im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli. Fot. Paweł Rudaś (IPN)
Spotkanie z Eleonorą Szafran-Pietrzykowską w Polskiej Wspólnocie Katolickiej w Ressaix. Fot. Paweł Rudaś (IPN)

W placówkach odbyły się między innymi warsztaty, w których wzięło udział łącznie ponad 670 uczniów. Na miejscu dzieci i młodzież uczestniczyli w zajęciach takich jak:

- „Dzieci wojny. Losy dzieci polskich w czasie II wojny światowej”

- „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”

-  „Pies Ciapek - maskotka dywizjonu 305” prowadzonych na podstawie animowanego filmu edukacyjnego dla dzieci „Pies Ciapek” z serii „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?”. Jego bohaterem i narratorem jest pies Ciapek, maskotka Dywizjonu 305. Film poprzez historię Ciapka przybliża odbiorcy zmagania polskich lotników walczących u boku zachodnich aliantów, a przez to rolę, jaką odegrali w wysiłku wojennym. Nasz główny bohater opowiada, czym sławił się Dywizjon 303, jakie samoloty eskortowały myśliwce Dywizjonu 303, których samolotów w bitwie o Anglię było więcej – niemieckich czy brytyjskich, kto był opiekunem Ciapka czy jakim samolotem Ciapek odbył swój pierwszy lot.

We wszystkich szkołach został również zrealizowany projekt edukacji teatralnej „Historia Misia Wojtka”, który przybliża dzieciom w wieku przedszkolnym losy niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Łącznie spektakl teatralny przygotowany przez Biuro Przystanków Historia obejrzało 500 osób.

Podczas trwania projektu Przystanek Historia Belgia delegacja Instytutu Pamięci Narodowej udała się z wizytą do Ambasady RP w Brukseli, gdzie spotkała się z ambasadorem RP – Rafałem Siemianowskim.

Dodatkowo w ramach Przystanek Historia Belgia odbyło się spotkanie z Eleonorą Szafran-Pietrzykowską w Polskiej Wspólnocie Katolickiej w Ressaix. Opowiedziała tam uczestnikom spotkania wzruszającą historię swojego ojca – Tadeusza Pietrzykowskiego, który był wicemistrzem przedwojennej Polski i Warszawy w wadze koguciej. W 1939 r. walczył w obronie Warszawy, a wiosną 1940 r. próbował dotrzeć do formującej się armii polskiej we Francji. Po aresztowaniu na Węgrzech 14 czerwca Pietrzykowski został wysłany pierwszym transportem do Auschwitz, gdzie został oznaczony numerem 77. Według różnych szacunków stoczył w obozie 40 walk bokserskich.

do góry