Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” – premiera 27 listopada 2022 (niedziela) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

O emigracji politycznej lat 80. ubiegłego wieku opowie gość dr. Jędrzeja Lipskiego – dr hab. Patryk Pleskot (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Warszawie).

Premiera 27 listopada 2022 (niedziela), o godz. 15.00, na kanale IPNtv

 

 

Audycje z cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” emitowane są w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv. Cykl przybliży nam dzieje polskiej emigracji. Dzięki rozmowom z historykami, pracownikami naukowymi IPN oraz naukowcami z innych ośrodków badawczych poznamy przyczyny i skutki wychodźstwa oraz sylwetki Polaków, którzy odegrali ważną rolę w świecie.

Cykl realizowany w ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Celem międzynarodowego projektu memoratywno-edukacyjnego jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie. Realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na lata 2021–2025 i obejmie zasięgiem kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach, na których zostanie zaprezentowana wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas zmagań wojennych, oraz lokalnej, poświęconej historii Polaków w danym kraju lub regionie. Więcej o projekcie: https://szlakinadziei.ipn.gov.pl

do góry