Nawigacja

Aktualności

O znaczeniu historii mówionej w edukacji. Artur Kłus przeprowadził warsztaty dla nauczycieli na temat prowadzenia notacji

W jaki sposób nauczyciele mogą wykorzystać notacje w nauce historii? Jak przygotować je wspólnie z uczniami? Na te pytania starał się odpowiedzieć Artur Kłus z Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN podczas szkolenia dla nauczycieli, które w dniach 28–30 września 2022 odbyło się w Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Sulejówku.

Warsztaty dla nauczycieli na temat prowadzenia notacji przeprowadził Artur Kłus z Biura Edukacji Narodowej IPN – Sulejówek, 28–30 września 2022. Fot. BEN IPN

Pod hasłem „Historia rodzinna i historia lokalna, czyli jak wychowywać młodych odkrywców przeszłości” w Centrum Szkoleniowym ORE odbyło się szkolenie dla nauczycieli. Wziął w nim udział Artur Kłus, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN, który przeprowadził warsztaty „Jak samodzielnie przygotowywać wartościowe notacje, czyli o problemach z lokalną historią mówioną”.

Edukacyjne walory notacji

Współcześnie młodzież zdobywa wiedzę głównie za pośrednictwem serwisów internetowych, filmów i gier edukacyjnych. Często to obraz góruje nad słowem. – I właśnie notacja, w której widzimy prawdziwego człowieka oraz jego emocje, może zachęcić do poznawania naszej przeszłości – tłumaczył Artur Kłus.

Koordynator projektu Opowiedziane.edu.pl wskazał, że poznawanie historii warto połączyć z wykorzystaniem dostępnej technologii – Zachęcam do tworzenia konkursów oraz lekcji tematycznych, których celem będzie przygotowanie przez uczniów własnych notacji z członkami rodziny i kombatantami skupionymi w lokalnych stowarzyszeniach. Za pomocą telefonu każdy uczeń może spróbować swoich sił jako operator kamery – mówił.

Portal „Opowiedziane” narzędziem do zrozumienia historycznych losów narodu

Podczas warsztatów Artur Kłus zachęcał również do odwiedzenia serwisu Opowiedziane.edu.pl, który umożliwia zapoznanie się z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej. Jak wskazał, „intuicyjna funkcjonalność strony pozwala w szybki sposób wybrać interesujące nas fragmenty z zarejestrowanych wspomnień”. – Z nagrań możemy przygotować zadania dla uczniów lub na przykładzie historii danego Bohatera opowiedzieć o ważnym wydarzeniu historycznym – dodał Artur Kłus.

Swoje wystąpienie podsumował – Historia mówiona jest ważnym narzędziem, po które mogą sięgać również nauczyciele. Pracownik BEN gorąco doo tego zachęcał.

Serwis Opowiedziane.edu.pl stwarza możliwość spojrzenia w przeszłość oczami Świadków, którzy dotykają najważniejszych zagadnień polskiej historii: II wojna światowa, wywózki Polaków na wschód ZSRS, zbrodnia katyńska, ratowanie Żydów przez Polaków w czasie Holocaustu, rzeź wołyńska, Powstanie Warszawskie, opozycja w PRL, Solidarność oraz szeregu innych wydarzeń.

do góry