Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej nagrodzony za „Grę Szyfrów” w II edycji przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Sulejówek, 27 sierpnia 2022

Przegląd Przeszłość/Przyszłość to cykl wydarzeń i inicjatyw promujących polską historię. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 26-28 sierpnia 2022. Organizatorem wydarzenia jest fundacja im. Janusza Kurtyki.

Przegląd Przeszłość/Przyszłość – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora BNT IPN, odbierająca nagrodę w kategorii „Innowacyjne formy edukacji historycznej” – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora BNT IPN – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Dr Karol Nawrocki podczas przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Przegląd Przeszłość/Przyszłość – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Dr Przemysław Benken, laureat nagrody im. Janusza Kurtyki wraz z Zuzanną Kurtyką i dr. Karolem Nawrockim – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Dr hab. Filip Musiał, laureat nagrody „Przyjaciela Fundacji” – Sulejówek, 27 sierpnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W sobotę 27 sierpnia 2022 w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostały wręczone nagrody w konkursie Przeszłość/Przyszłość, zorganizowanym przez fundację im. Janusza Kurtyki. Instytut Pamięci Narodowej otrzymał nagrodę w kategorii „Innowacyjne formy edukacji historycznej” za projekt gamingowy „Gra Szyfrów”. Nagrodę odebrała Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii.

Celem konkursu jest nagrodzenie i promocja inicjatyw związanych z promocją i upamiętnieniem polskiej historii, które mimo swoich ewidentnych atutów, pozostają szerzej nieznane. Nagrody zostały przyznane w 5 kategoriach:

  • Innowacyjne formy edukacji historycznej – zwycięzca: projekt gamingowy „Gra Szyfrów” Instytutu Pamięci Narodowej
  • Upamiętnienie w terenie – zwycięzca: Magdalena Szczepańska, stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach
  • Strażnicy Ksiąg (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa) – zwycięzca: Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów
  • Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą – zwycięzca: Muzeum-Memoriał Generała Maczka w Bredzie
  • Polonia i Polacy za granicą – zwycięzca: dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Instytut Pamięci Narodowej został doceniony również przez laureatów. Pani Magdalena Szczepańska, prezes stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach opowiedziała, że postacią mjr. Stefana Kobosa ps. „Wrzos” zainteresowała się dzięki pracy dr. Wojciecha Hanusa z rzeszowskiego oddziału IPN. Oddział IPN w Lublinie wspomógł stowarzyszenie przy stworzeniu tabliczek upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. „Gdyby nie Instytut Pamięci Narodowej nie udałoby się to” – podkreśliła.

***

Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę na głęboki przekaz ukryty w nazwie wydarzenia:

Tytuł tego przeglądu pokazuje, jak ważna jest przeszłość i że historia stanowi o naszej tożsamości, ale też o naszej przyszłości. (…) Czuję się też w obowiązku powiedzieć kilka słów o patronie fundacji, śp. Januszu Kurtyce, który był przecież moim poprzednikiem. To człowiek, którego nigdy nie poznałem, bo gdy w 2009 roku rozpoczynałem swoją pracę w Instytucie Pamięci Narodowej, to nie było takiej możliwości przed tragiczną śmiercią Pana Profesora. To człowiek, którego nigdy nie poznałem, ale który towarzyszy mi przez całe moje zawodowe życie. (…) Powiedział kiedyś, że Instytut Pamięci Narodowej nie weryfikuje historii, ale ją bada i mamy w Instytucie Pamięci Narodowej odwagę, by mówić o tej prawdziwej historii.

Mówiąc o dorobku i wrażliwości historycznej prof. Janusza Kurtyki prezes Nawrocki podkreślił, że mamy w IPN ponad 93 km akt, dzięki którym możliwa jest praca wszystkich pionów Instytutu. Idziemy też coraz dalej, szukając nowych sposobów mówienia o przeszłości i pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach.

Tego dnia przyznano też nagrodę im. Janusza Kurtyki. Laureatem 6. edycji konkursu jest dr Przemysław Benken, który otrzymał ją za książkę pt.: Tajemnica śmierci Jana Rodowicza „Anody”  Nagrodę wręczyli Zuzanna Kurtyka i dr Karol Nawrocki. 

Nagroda im. Janusza Kurtyki to wielofunkcyjne narzędzie projektowe, stworzone w celu promocji na świecie najlepszych książek polskich historyków przetłumaczonych w ramach nagrody na języki obce. Celem Fundacji jest poszerzenie dostępności językowej i promocja wyjątkowych pozycji historycznych wydanych na rodzimym rynku.

Przyznano również nagrody „Przyjaciół Fundacji”, przyznawaną za popularyzację dorobku prof. Janusza Kurtyki. Jednym z laureatów jest dr. hab. Filip Musiał – dyrektor krakowskiego Oddziału IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Odbierając nagrodę powiedział, że prof. Kurtyka był jego przełożonym w Krakowie, a następnie prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, a jednocześnie przewodnikiem w odczytywaniu ducha ustawy o Instytucie: „IPN jest narzędziem do budowania Rzeczypospolitej Wolnych Ludzi” – podkreślił, zaznaczając jednocześnie, że misja ta jest wciąż realizowana i rozumiana przez pracowników. Wyróżnienie odebrał także dr Wojciech Frazik, pracownik OBBH w Krakowie.

***

Podczas 3-dniowego przeglądu przewidziano m.in.:

  • 5 eksperckich dyskusji panelowych;
  • wręczenie nagród w konkursie Przeszłość/Przyszłość oraz wręczenie nagrody im. Janusza Kurtyki;
  • koncert muzyki patriotycznej;
  • zwiedzanie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;
  • spacer historyczny „Warszawa Śladami Armii Krajowej”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu jest bezpłatny.

***

O Fundacji:

Fundacja im. Janusza Kurtyki została powołana w 2016 roku, by służyć promocji Rzeczypospolitej Polskiej, jej historii i historiografii, w kraju i za granicą. Stawia sobie za cel dbanie o jej dobre imię oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i obywatelskiej, a także postaw patriotycznych. Misją fundacji jest wyjście naprzeciw wyzwaniom w zakresie polityki historycznej oraz jej współkształtowanie poprzez realizację konkretnych programów. Drugim kluczowym aspektem działalności fundacji jest upamiętnienie dorobku jej patrona.

do góry