Nawigacja

Aktualności

Edukatorzy z IPN na XVI Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich – Toronto, 28–30 maja 2022

Podczas odbywającego się w Kanadzie, pierwszego po przerwie związanej z epidemią COVID-19, Zjazdu Nauczycieli Polonijnych z Ameryki pracownicy Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowali ofertę edukacyjną. Ponad stu nauczycieli z dużym zainteresowaniem zapoznawało się również z najnowszymi materiałami edukacyjnymi.

Tegoroczna odsłona zjazdu odbyła się pod hasłem „Szkolnictwo polonijne – wspólne dzieło nauczycieli i rodziców”. W nie doskonale wpisywała się prezentacja materiałów IPN.  Szczególną uwagę odbiorców zwrócono na wystawy elementarne oraz pomoce dydaktyczne, z których nauczyciele mogą samodzielnie korzystać. Przedstawiono teki oraz gry IPN. Zaprezentowany został również projekt „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?” w odsłonie niedźwiedzia Wojtka i psa Sambo. Premierowo przedstawiony został pakiet edukacyjny „Giganci nauki”, składający się z 20 infografik historycznych, kart do pracy z nimi oraz gry Znaj znak+, zawierającej wariant z quizem. Pakiet umożliwia przeprowadzenie lekcji wprowadzającej sylwetki 20 polskich naukowców, wynalazców, odkrywców. Dla nauczycieli pracujących z dziećmi od siódmego roku życia przedpremierowo zaprezentowano pakiet edukacyjny „Zwierzęca brygada”.

Nauczyciele chętnie pracowali z prezentowanymi materiałami dostrzegając wielość możliwości ich wykorzystania. Wysoko oceniali prezentowane treści oraz ich przydatność w pracy z uczniem polonijnym. Uczestnicy chętnie wymieniali się spostrzeżeniami i zadawali pytania. Potwierdzono również iż doskonale mogą się one sprawdzić również podczas wspólnej rodzinnej aktywności.

Ponadto podczas wizyty w Kanadzie odwiedzono również odbywające się w Mississauga Dni Polonijne. Zapoznano się z prezentowaną podczas nich ofertą promującą tematykę polską. Oddano także hołd żołnierzom armii gen. Józefa Hallera pochowanym na cmentarzu w Niagara on the Lake. Pochowanych jest na nim 26 żołnierzy Błękitnej Armii, którzy zmarli w wyniku epidemii grypy hiszpanki, podczas odbywania szkolenia w obozie The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp. Jest to jedyny polski cmentarz wojskowy na terenie Ameryki Północnej.

 

  • Organizatorzy Zjazdu, Związek Nauczycieli Polonijnych w Kanadzie, fot. M. Wujda (IPN)
    Organizatorzy Zjazdu, Związek Nauczycieli Polonijnych w Kanadzie. Fot. M. Wujda (IPN)
  • Prezentacja Michaliny Żelazny projektu „Co by było gdyby Zwierzęta mówiły?”. Fot. M. Wujda (IPN)
    Prezentacja Michaliny Żelazny projektu „Co by było gdyby Zwierzęta mówiły?”. Fot. M. Wujda (IPN)
  • Warsztaty z pakietem edukacyjnym „Zwierzęca brygada”. Fot. M. Żelazny (IPN)
    Warsztaty z pakietem edukacyjnym „Zwierzęca brygada”. Fot. M. Żelazny (IPN)
  • Warsztaty z pakietem edukacyjnym „Giganci nauki”. Fot. M. Żelazny (IPN)
    Warsztaty z pakietem edukacyjnym „Giganci nauki”. Fot. M. Żelazny (IPN)
  • Warsztaty z pakietem edukacyjnym „Giganci nauki”. Fot. M. Żelazny (IPN)
    Warsztaty z pakietem edukacyjnym „Giganci nauki”. Fot. M. Żelazny (IPN)
  • Cmentarz żołnierzy Błękitnej Armii w Niagara on the Lake. Fot. M. Wujda (IPN)
    Cmentarz żołnierzy Błękitnej Armii w Niagara on the Lake. Fot. M. Wujda (IPN)
do góry