Nawigacja

Aktualności

Nominacja dla publikacji IPN „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991” w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2022

Z 56 książek nadesłanych na konkurs Fotograficzna Publikacja roku 2022 jury konkursu wyłoniło 18 publikacji, wśród których znalazła się książka Pawła Miedzińskiego „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991” wydana przez Wydawnictwo IPN.

Nominowane książki zaprezentowane będą na wystawie podczas Fotofestiwal 2022, werdykt poznamy 9 czerwca w dniu otwarcia wydarzenia.

O książce:

Obszerna i bogato ilustrowana monografia poświęcona Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), instytucji powołanej do tworzenia serwisu fotograficznego dla prasy codziennej. Obejmuje całokształt spraw związanych z „drogą zdjęcia od wydarzenia do czytelnika”. Opisuje tworzących ją ludzi – fotoreporterów, dziennikarzy, politycznych decydentów. Przedstawia zróżnicowane mechanizmy, które regulowały proces, którego finalnym efektem była publikacja zdjęcia. Czasem następowała ona wiele lat po jego wykonaniu. Przedstawione zostało funkcjonowanie wieloszczeblowej cenzury, wpływ rządzącej monopartii czy tajnej policji politycznej. Znalazły się w niej niepublikowane wcześniej zdjęcia. Odtworzone zostały też kulisy powstania i nieoczywiste losy niektórych dobrze znanych fotografii. Ramy czasowe publikacji obejmują okres powojenny oraz próbę adaptacji agencji do nowej rzeczywistości na początku lat 90. XX wieku. Publikacja jest skróconą i uzupełnioną wersją pracy doktorskiej obronionej przez autora w Instytucie Historii PAN w 2019 r.

Książka zwyciężyła w plebiscycie „Historia Zebrana” na najlepszą książkę historyczną II półrocza 2021. Publikacja otrzymała nagrodę jury w kategorii „W rolach głównych”

O konkursie:

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią – w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii, a od 2019 roku także Służewski Dom Kultury. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo podchodzili do medium, jakim jest książka. W poprzednich latach wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Festiwalu Fotografii w Łodzi, TIFF Festiwalu we Wrocławiu oraz w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

do góry