Nawigacja

Aktualności

Wizyta przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodu, słowackiego odpowiednika IPN – Warszawa, 24–25 maja 2022

Słowacka instytucja gromadzi, opracowuje i publikuje analizy dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w czasie II wojny światowej i podczas panowania reżimu komunistycznego na Słowacji.

Spotkanie przedstawicieli IPN i ÚPN – Warszawa, 24 maja 2022. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Dr Ján Pálffy, Przewodniczący Rady Dyrektorów ÚPN. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Dr Jerguš Sivoš, dyrektor Biura Przewodniczącego Rady Dyrektorów ÚPN. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Dr Peter Jašek, dyrektor Centrum Badawczego. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Spotkanie przedstawicieli IPN i ÚPN – Warszawa, 24 maja 2022. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Pokaz „Gry szyfrów”. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Wizyta delegacji słowackiej na „Łączce”. Fot. Tomasz Trzaska (IPN)
Wizyta delegacji słowackiej na „Łączce”. Fot. Tomasz Trzaska (IPN)
Wizyta delegacji słowackiej na „Łączce”. Fot. Tomasz Trzaska (IPN)
Wizyta delegacji słowackiej w Izbie Pamięci Strzelecka 8. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Wizyta delegacji słowackiej w Izbie Pamięci Strzelecka 8. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Wizyta delegacji słowackiej w Izbie Pamięci Strzelecka 8. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Wizyta delegacji ÚPN w Archiwum IPN – Warszawa, 25 maja 2022. Fot. Maciej Dmowski (IPN)
Wizyta delegacji ÚPN w Archiwum IPN – Warszawa, 25 maja 2022. Fot. Maciej Dmowski (IPN)
Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN – Warszawa, 25 maja 2022. Fot. Maciej Dmowski (IPN)

24 maja 2022 o godz. 10.00 w siedzibie centrali IPN rozpoczęło się spotkanie z przedstawicielami słowackiego Instytutu Pamięci Narodu (ÚPN) – Przewodniczącym Rady Dyrektorów ÚPN dr. Jánem Pálffym, dyrektorem Centrum Badawczego dr. Peterem Jaškiem i dyrektorem Biura Przewodniczącego Rady Dyrektorów ÚPN dr. Jergušem Sivošem. Wizyta ma na celu wypracowanie m.in.: zasad współpracy archiwistów,  pobytów studyjnych, wspólnej organizacji konferencji naukowych czy wymiany publikacji.

Po powitaniu przez zastępcę prezesa IPN dr. hab. Karola Polejowskiego goście zapoznali się z pracami Biura Badań Historycznych. Na spotkaniu, w którym uczestniczył dyrektor BBH dr Sebastian Pilarski i dr hab. Mirosław Szumiło, omówione zostały najważniejsze aspekty wspólnie prowadzonych projektów i badań naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem cyklicznie organizowanej konferencji w Bratysławie. Konferencja, która odbyła się 29 września 2021 r. — „Partie komunistyczne w bloku sowieckim w latach 1956–1968. Od destalinizacji do zmian gospodarczych” — była trzecim wydarzeniem z cyklu „Revolution accomplished. Communists in power”, zapoczątkowanego przez IPN, a współorganizowanego przez słowacki ÚPN, czeski Instytut Badania Reżimów Totalitarnych (USTR) i węgierski Komitet Pamięci Narodowej (NEB). Badania porównawcze, których punktem wyjścia jest historia lat 80. XX w. w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech mają służyć budowaniu wspólnoty narodów i podnoszeniu świadomości społecznej na temat jedności w walce z komunistycznym totalitaryzmem.

Przedstawiciele władz ÚPN zapoznali się ponadto ze strukturą Instytutu Pamięci Narodowej oraz z działalnością nowej komórki — Biura Nowych Technologii. O pracach komórki opowiedziała dyrektor BNT, Magdalena Hajduk. W spotkaniu uczestniczyła też dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej, Agnieszka Jędrzak. Prezentacja gry komputerowej „Gra Szyfrów” spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem naszych południowych partnerów.

Przedstawiciele ÚPN zadeklarowali chęć kontynuowania współpracy zarówno na polu naukowym, jak i w zakresie wspólnej organizacji konferencji i spotkań o charakterze popularno-naukowym. Kilka razy w roku, w Bratysławie, odbywają się wieczory dyskusyjne dotyczące wspólnych aspektów najnowszej historii Polski i Słowacji. W ramach współpracy następuje wymiana publikacji IPN i ÚPN. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wystawy prezentowane na Słowacji przez Instytut Pamięci Narodowej. Za przygotowanie wizyty słowackiej delegacji i dalszy rozwój relacji z ÚPN odpowiada Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN.

O godz. 13.00 słowacka delegacja, w towarzystwie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, odwiedziła Kwaterę Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wizyta na tzw.: „Łączce” odbyła się w przededniu 74. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Izbie Pamięci Strzelecka 8, poświęconej więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie.

25 maja 2022 delaegacja ÚPN odwiedziła Archiwum IPN. Na spotkaniu dyrektor Marzena Kruk, której towarzyszyli jej zastępcy – dr Mariusz Żuławnik i Mariusz Kwaśniak, przybliżyła gościom działalność biura. Opowiedziała też o zbiorach i najnowszych projektach pionu archiwalnego. Na koniec wizyty przedstawiciele słowackiego Instytutu zwiedzili pracownię konserwacji.

Słowacki Instytut Pamięci Narodu jest jednym z najważniejszych partnerów zagranicznych Instytutu Pamięci Narodowej.

do góry