Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce „Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. tom 5: Dystrykt Galicja Generalnego Gubernatorstwa i Wołyń” – 24 marca 2022

Dyskusja o książce „Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. tom 5: Dystrykt Galicja Generalnego Gubernatorstwa i Wołyń” – 24 marca 2022. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)
Dr Marcin Urynowicz, Biuro Badań Historycznych IPN – 24 marca 2022. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)
Dr hab. Sebastian Piątkowski, Delegatura IPN w Radomiu – 24 marca 2022. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)
Dr hab. Grzegorz Hryciuk, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – 24 marca 2022. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)
Tomasz Bereza, Oddziałowe BBH IPN w Rzeszowie – 24 marca 2022. Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia dyskusji online o książce Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. tom 5: Dystrykt Galicja Generalnego Gubernatorstwa i Wołyń, której premiera odbyła się 24 marca 2022 (czwartek) o godz. 8.00.

Uczestnicy:

  • dr hab. Sebastian Piątkowski, Oddział IPN w Lublinie
  • dr hab. Grzegorz Hryciuk, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Tomasz Bereza, Oddziałowe BBH IPN w Rzeszowie.

Prowadzenie: dr Marcin Urynowicz, Biuro Badań Historycznych IPN.

Zapis spotkania na kanale YouTube IPNtv

 

* * *

W tomie zamieszczone zostały dokumenty dotyczące pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na terenie dystryktu Galicja Generalnego Gubernatorstwa i na Wołyniu. W większości są to protokoły przesłuchań świadków, sporządzone przez pracowników Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Ukazują one najróżniejsze formy pomocy, a zwłaszcza: wyrabianie fałszywych dokumentów, przekazywanie żywności, ukrywanie okresowe, ukrywanie długotrwałe. W części z nich występują informacje o represjach, jakie spotkały ukrywanych i ratujących ze strony Niemców i ich współpracowników.

do góry