Nawigacja

Aktualności

W rocznicę zbrodni w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej IPN uzupełnia Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

  • W rocznicę zbrodni w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej IPN uzupełnia Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej
    W rocznicę zbrodni w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej IPN uzupełnia Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

30 sierpnia jest szczególnym dniem dla pamięci ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Podczas napadu na wsie Ostrówki i Wola Ostrowiecka zostało zamordowanych ok. 1050 osób, w większości kobiet i dzieci. Według ustaleń dr. Leona Popka w Ostrówkach zginęły co najmniej 474 osoby, co stanowiło 70% wszystkich mieszkańców wsi.

 
 

Anastazja Waleczek została zamordowana wraz z synami: Edwardem i Janem we wsi Wola Ostrowiecka, 30 sierpnia 1943 r., podczas napadu chłopów ukraińskich i bojówek upowskich, dowodzonych przez Iwana Kłymczaka ps. „Łysyj” i Iwana Zareczniuka ps. „Woron”. Fotografia zamieszczona dzięki uprzejmości Pani Bożeny Waleczek-Krajewskiej (rodzina osoby zamordowanej).

 
 

Baza ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów została uzupełniona o prawie 5 tysięcy nowych rekordów. Obecnie baza liczy ponad 33 650 wpisów.

Na tym etapie prac dodano głównie informacje dotyczące osób, rodzin i miejsc zbrodni z terenu woj. lwowskiego (przygotowane przez Oddział IPN w Poznaniu), woj. stanisławowskiego (przygotowane przez Oddział IPN we Wrocławiu) oraz woj. tarnopolskiego (przygotowane przez Oddział IPN w Rzeszowie). W IPN trwają wciąż prace nad realizacją kwerend oraz uzupełnianiem list ofiar pochodzących z pozostałych województw kresowych: wołyńskiego, lubelskiego i poleskiego.

 

 

Głównym celem projektu, realizowanego wspólnymi siłami pionów: archiwalnego, śledczego i upamiętniania, jest wydobycie z niepamięci nazwisk i historii ofiar zbrodni wołyńskiej, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku, oraz ustalenie personaliów i liczby pomordowanych.

Wszystkich Państwa, którzy posiadają informacje mogące uzupełnić Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej, zapraszamy do współpracy. Zachęcamy do współtworzenia bazy razem z nami!

Aby umożliwić Państwu współpracę, przygotowaliśmy specjalnie formularz kontaktowy do zgłaszania nowych wpisów. Dodatkowo, przy każdym z rekordów mogą Państwo zgłaszać uwagi do zamieszczonych już wpisów.

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

do góry