Nawigacja

Aktualności

82. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego – jednego z Ojców Niepodległości

17 sierpnia 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki uczcił Wojciecha Korfantego, polityka, działacza narodowego, przywódcę III Powstania Śląskiego, składając kwiaty pod jego warszawskim pomnikiem.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki składa wieniec pod pomnikiem Wojciecha Korfantego – Warszawa, 17 sierpnia 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki składa wieniec pod pomnikiem Wojciecha Korfantego – Warszawa, 17 sierpnia 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Pomnik Wojciecha Korfantego u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola w Warszawie. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Wojciech Korfanty (ur. 1873) zmarł w Katowicach 17 sierpnia 1939 roku. Był najważniejszym przedstawicielem polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. Przeciwstawiał się germanizacyjnej polityce władz niemieckich wobec ludności polskiej, walczył o polepszenie sytuacji niższych warstw społecznych. Występował na forum parlamentarnym i na wiecach, był czynny jako dziennikarz i wydawca prasowy, stworzył gazety „Polak” i „Górnoślązak”. W listopadzie 1918 r. został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, kierował jej wydziałem wojskowym w czasie powstania wielkopolskiego. Gdy w traktacie wersalskim zapisano, że los Górnego Śląska ma zostać rozstrzygnięty w plebiscycie, stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i kierował jego akcją propagandową. W maju 1921 r. wywołał III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc sukcesy militarne i polityczne. W efekcie powstania 1/3 obszaru plebiscytowego została przyznana Polsce. Wskutek oporu Józefa Piłsudskiego nie objął stanowiska premiera, pozostał jednak wiodącym politykiem w województwie śląskim. Był jednym z twórców i liderów polskiej chadecji, wydawcą i publicystą dziennika „Polonia”. Po zamachu majowym 1926 r. przeciwstawił się sanacji, za co spotkały go szykany, m.in. uwięzienie w Brześciu. W 1938 r. wyemigrował do Czechosłowacji. Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Zmarł tuż po zwolnieniu z więzienia. Na Górnym Śląsku już za życia był legendą.

* * *

Wśród publikacji, jakie Instytut Pamięci Narodowej poświęcił postaci Wojciecha Korfantego, warto zwrócić uwagę na album Grzegorza Bębnika, Sebastiana Rosenbauma i Mirosława Węckiego, Wojciech Korfanty 1873–1939:

 

 

Polecamy również broszurę tych samych autorów, która ukazała się w popularnej serii „Bohaterowie Niepodległej” [PDF do pobrania]

 

 

do góry