Nawigacja

Aktualności

Dyskusja z cyklu „Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1945” – Warszawa, 23 października 2020

Retransmisja na kanale IPNtv

  • Dyskusja z cyklu „Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1945” – Warszawa, 23 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN) Dyskusja z cyklu „Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1945” – Warszawa, 23 października 2020. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  • Sławomir Dębski. Fot. Piotr Życieński (IPN) Sławomir Dębski. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  • Roman Kwiecień. Fot. Piotr Życieński (IPN) Roman Kwiecień. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  • Sławomir Dębski. Fot. Piotr Życieński (IPN) Sławomir Dębski. Fot. Piotr Życieński (IPN)
  • Dyskusja z cyklu „Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1945” Dyskusja z cyklu „Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1945”

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się dyskusję 1918–1919: Rzeczpospolita wskrzeszona czy utworzona? Na czym polegał spór prawny o ciągłość państwa polskiego? z cyklu Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918-1945. Gośćmi dr. Sławomira Dębskiego byli prof. Roman Kwiecień i prof. Władysław Czapliński.

 


Link do wydarzenia na Facebooku

 

UWAGA. Ze względu na pandemię koronawirusa obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa:

  • Osoby z objawami zbliżonymi do SARS COVID-19 nie będą wpuszczane na teren Przystanku Historia.
  • Po wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce – dozowniki z płynem odkażającym znajdują się przy recepcji. Szatnia jest nieczynna. W trakcie całej wizyty w Przystanku Historia obowiązuje noszenie własnej maseczki lub przyłbicy ochronnej. 
  • Podczas spotkań otwartych obowiązuje limit uczestników – jednocześnie na widowni może przebywać do 35 osób, nie licząc obsługi. Należy przestrzegać zasady dystansu społecznego i siadać wyłącznie na dostępnych krzesłach. Przestawianie krzeseł jest zabronione.
  • Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń obsługi.

* * *

Polityczne i prawne dylematy polskiej polityki zagranicznej w latach 1918–1945

Cykl poświęcony jest kluczowym zagadnieniom polskiej polityki zagranicznej w latach 1918–1945 w kontekście zmian systemowych w polityce wielkich mocarstw i sytuacji politycznej w Europie.  Zaczniemy od dyskusji o międzynarodowych aspektach prawnego uznania odrodzonej państwowości polskiej, problemu prawnych związków odrodzonej Polski z Rzeczpospolitą przedrozbiorową i znaczenia tych kwestii dla polskiej dyplomatycznej batalii na konferencji pokojowej w Paryżu. Cykl zakończymy dyskusją wokół problemu prawnego statusu Polski Ludowej po 7 lipca 1945, czyli cofnięcia przez mocarstwa uznania dla rządu londyńskiego.  Dyskusje prowadzi dr Sławomir Dębski – historyk, politolog ekspert ds. międzynarodowych.

do góry