Nawigacja

Aktualności

VII Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Projekcja „Kuriera” – Kielce, 16 lipca 2020

Zapraszamy do kina „Fenomen” (Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego, ul. ks. Ściegiennego 2) na kolejny seans w ramach VII Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” – 16 lipca 2020 r., godz. 18.

Tym razem zaprezentowany zostanie film „Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą powstanie warszawskie godziną „W”. Polski oficer, Jan Nowak, zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: zostanie w trybie natychmiastowym przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi do Polski, po czym dotrze do Warszawy i przekaże tajne informacje do rąk generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w szpony wroga, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców.

Już w brytyjskiej stolicy pojawiają się pierwsze problemy. Nie dość, że alianci nie kwapią się do spełnienia obietnic i wysłania do Polski posiłków, dzięki którym powstanie miałoby szanse powodzenia, to jeszcze Nowak otrzymuje sprzeczne rozkazy od Polaków. Jedni proszą, by powstrzymał wybuch powstania, inni dążą do eskalacji działań zbrojnych. Poczynania kuriera śledzą również niemieccy szpiedzy ukrywający się w Londynie...

Organizatorami przeglądu filmowego są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Na filmowe spotkania zapraszamy od czerwca 2020 r. do lutego 2021 r. W programie filmy, których reżyserami są: Jacek Bromski, Denis Delić, Dariusz Gajewski, Tadeusz Konwicki, Marcin Krzyształowicz, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Łukasz Palkowski, Władysław Pasikowski, Kordian Piwowarski, Piotr Szkopiak i Andrzej Wajda. Filmy poruszają problematykę walk w okresie zaborów o odzyskanie niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie odbywa się dyskusja z udziałem widzów.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18. W sali może być maksymalnie sto osób (co trzecie miejsce), obowiązkowe są maseczki. Szczegółowe informacje w kinie „Fenomen”, Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i na kieleckim „Przystanku Historia” (ul. Warszawska 5).

Program VII Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

 • „Kuchnia polska”, reż. Jacek Bromski – 25.06.2020
 • „Kurier”, reż. Władysław Pasikowski - 16.07.2020
 • „Baczyński”, reż. Kordian Piwowarski – 13.08.2020
 • „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, reż. Denis Delić – 3.09.2020
 • „Katyń. Ostatni świadek”, reż. Piotr Szkopiak – 17.09.2020
 • „Korczak”, reż. Andrzej Wajda – 1.10.2020
 • „Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz – 15.10.2020
 • „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski – 12.11.2020
 • „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski – 26.11.2020
 • „Śmierć jak kromka chleba”, reż. Kazimierz Kutz – 10.12.2020
 • „Pasażerka”, reż. Andrzej Munk – 14.01.2021
 • „Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza”, reż. Tadeusz Konwicki – 11.02.2021
do góry