Nawigacja

Uroczystości

Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

13 grudnia 2023 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN podkreślił podczas uroczystości, że 13 grudnia 1981 roku to jedna z najbardziej tragicznych dat w polskiej historii najnowszej.

– Dlatego, że na ulicach polskich miast z rąk komunistów zginęły niewinne osoby, dlatego, że ponad 10 tysięcy osób przez komunistów zostało internowanych za rzeczy, których mieli się dopuścić w przyszłości, a więc nawet z pogwałceniem komunistycznego prawa. Dlatego, że ponad 10 tysięcy osób zostało skazanych, często drakońskimi wyrokami za przywiązanie do wolności. Także dlatego, że tysiące internowano w wojskowych obozach internowania, co również był komunistyczną represją. (...) To jedna z bardziej tragicznych dat w polskiej historii najnowszej dlatego, że zabrała całemu pokoleniu Polaków wiele lat nadziei na Polskę wolną, na Polskę solidarną, na Polskę demokratyczną.

Dr Karol Nawrocki zaznaczył, że Instytut Pamięci Narodowej wciąż dąży do sprawiedliwości transformacyjnej składając dziesiątki wniosków o uchylenie immunitetów dla zbrodniarzy sądowych czasu stanu wojennego, stawiając kolejne zarzuty wobec tych, którzy decydowali o zamknięciu działaczy opozycji w więzieniach i obozach internowania. 

– W tej historii są oczywiście źli – ci, którzy zniewolenie nieśli w sercach, którzy wolność tłamsili, którzy dokonywali wielu operacyjnych działań, inwigilacji, niszczyli zwykłych ludzi pragnących wolności. Ale w tej historii, w której nie ma miejsca na szarości, są też ci dobrzy – ci, którzy nieśli wolność w sercu przez całe lata osiemdziesiąte i którzy ją donieśli do roku 1989 i niosą do dnia dzisiejszego. Tymi dobrymi historii 13 grudnia 1981 roku jesteście Wy, drodzy Państwo, inwigilowani, represjonowani, a wciąż nieugięcie walczący o ważne dla Was wartości, które przyniosły nam wolną i niepodległą Polskę.

– dodał prezes IPN.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni m.in.:

 1. Piotr Władysław BAGIŃSKI
 2. Jerzy Józef BŁACHNIO
 3. Michał Stanisław BOJANOWSKI
 4. Józef Wojciech BRONISZEWSKI
 5. Adam Zygmunt CHAJEWSKI
 6. Małgorzata Grażyna DRAWS
 7. Janusz FILA
 8. Filip GRZEJSZCZYK
 9. Dorota Monika JANISZEWSKA-JAKUBIAK
 10. Marek Witold JOCHYM
 11. Zbigniew Stanisław LIBERA
 12. Iwona Janina MAJ
 13. Edward Jan MALINOWSKI
 14. Piotr PAPROCKI
 15. Tomasz Maciej RYCIELSKI
 16. Krzysztof SOBOLEWSKI
 17. Sławomir SZELEWICZ
 18. Marian Antoni TALMA
 19. Maria WALAWSKA-PAPROCKA
 20. Jacek Mariusz WILCZAK
 21. Jan ZAŁĘCKI

pośmiertnie:

 1. Piotr Jan ADAMSKI 
 2. Włodzimierz Stanisław ADAMSKI 

W ceremonii wziął udział Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Wręczenie odznaczeń było jednym z wydarzeń zorganizowanych w Muzeum w hołdzie ofiarom komunizmu w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 Mszą św. w intencji ofiar stanu wojennego, więzionych i pokrzywdzonych w latach 1981–89, w nabożeństwie uczestniczył dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN.

Zamordowanych przez komunistyczny reżim uhonorowano Apelem Pamięci. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego złożyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: prezes dr Karol Nawrocki, jego zastępcy: dr hab. Karol Polejowski i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor warszawskiego Oddziału IPN dr Tomasz Łabuszewski.

do góry