Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji antykomunistycznej w USA

8 listopada 2023 r. w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku uhonorowano polskich obywateli, którzy niejednokrotnie byli zmuszani do emigracji, jednak pomimo represji ze strony reżimu komunistycznego wykazali się niezłomną postawą w obronie niepodległej Ojczyzny.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki uhonorował odznaczeniami 6 osób. W uroczystości udział wzięli m.in. Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej Adrian Kubicki, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego dr Iwona Drąg-Korga oraz komendant naczelny Stowarzyszenia Weteranów Polskich w Ameryce Tadeusz Antoniak.

Byliście inwigilowani, internowani i więzieni, a na samym końcu wygnani z Polski. A dziś wolna, niepodległa i demokratyczna Polska chce wam za to wszystko podziękować Krzyżem Wolności i Solidarności

– powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Wyraził ogromną wdzięczność za to, że pomimo inwigilacji, odznaczeni podjęli walkę o Polskę, aby była wolna i niepodległa. Dr Nawrocki wspomniał o niezwykle ważnej symbolice i strukturze odznaczenia, które nawiązuje do Krzyża Niepodległości, wręczanego damom i kawalerom II Rzeczpospolitej.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali:

  1. Bogdan Borkowski
  2. Marian Lech Czarnecki
  3. Agata Kamińska–Zakrzewski
  4. Krzysztof Dionizy Kujawa
  5. Mieczysław Melski
  6. Jan Sakiel

Ponadto złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum wyróżniono Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Odznaczenie Reipublicae Memoriae Meritum jest przeznaczone dla tych osób i dla tych instytucji, które budują republikę pamięci, która jest Rzeczpospolitą wspólną, ale też Rzeczpospolitą świadomą swojej przeszłości także po to, aby budować silniejszą i mocniejszą przyszłość naszego wspólnego narodu

– mówił dr Karol Nawrocki wręczając odznaczenie prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce dr Iwonie Drąg-Kordze.

Biogramy odznaczonych, którzy wyrazili zgodę na ich publikację znajdują się na stronie: Odznaczeni KWiS

***

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Nie występowali wprawdzie z bronią w ręku, wyróżniani są jednak odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o suwerenny byt naszej Ojczyzny, zwieńczonej zwycięstwem w 1918 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej.

Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności walczyli z systemem komunistycznym, który czynił wszystko, aby odebrać narodowi wartości tworzące nazwę odznaczenia: „krzyż” – to ponad tysiąc lat obecności chrześcijaństwa i współtworzenia cywilizacji łacińskiej, „wolność” – istotę polskości i „solidarność” – doświadczenie wspólnoty zrodzonej w sierpniu 1980 roku.

Sprzeciwiając się komunizmowi, wybierali męstwo. „Podstawowym warunkiem człowieka ku zdobywaniu prawdy, a tym samym ku likwidowaniu zła, którym jest kłamstwo, będzie zdobycie cnoty męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu” – mówił ks. Jerzy Popiełuszko.

Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry