Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności – Białystok, 29 czerwca 2023

29 czerwca 2023 r., w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:

 1. Pan Andrzej DENIZIAK
 2. Pan Kazimierz DUDZIŃSKI
 3. Pan Krzysztof FILIPKOWSKI
 4. Pan Bronisław FILIPOWICZ
 5. Pan Wincenty GAWRYSIAK
 6. Pan Marian Czesław GROMAK
 7. Pan Romuald Wojciech KOZAK
 8. Pan Ryszard KOZIKOWSKI
 9. Pan Ireneusz KRAJEWSKI
 10. Pan Zdzisław KULESZA
 11. Pan Kazimierz KURZYNOWSKI
 12. Pan Ireneusz MARCZUK
 13. Pan Zbigniew PUKSZA
 14. Pan Henryk ROSZKOWSKI
 15. Pan Janusz SULEWSKI

Pośmiertnie:

 1. Pan Franciszek Bronisław DUCHNOWSKI
 2. Pani Teresa FESZLER
 3. Pani Ewa SADOWSKA

Uroczystość zwieńczył występ kwintetu dętego złożonego z muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej: Pawła Pogody, Konrada Korzeniewskiego, Tomasza Czekały, Bartosza Burego i Wojciecha Rolka.

Biogramy osób odznaczonych do pobrania w załączniku.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP.

do góry