Nawigacja

Uroczystości

Marian Bielański odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

22 listopada 2021 roku w Ustrzykach Dolnych odbyła się uroczystość wręczenia Marianowi Bielańskiemu Krzyża Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta RP dekoracji dokonał prezes IPN dr Karol Nawrocki.

  • Marian Bielański, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (C) przez dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN (P). Od lewej dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie – 22 listopada 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
    Marian Bielański, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (C) przez dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN (P). Od lewej dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie – 22 listopada 2021. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Marian Bielański brał udział w okupacyjnym strajku rolników w Ustrzykach Dolnych w styczniu i lutym 1981 r. W okresie stanu wojennego przechowywał dokumentację strajkową oraz nielegalne wydawnictwa („Bieszczadnik”, „Przedświt”, „Solidarność Rolników”). W latach 1985–1989 uczestniczył w nielegalnych spotkaniach oraz kolportażu pism i ulotek Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników na terenie Bieszczadów.

Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez Prezydenta RP jest znakiem wdzięczności państwa polskiego za zmagania z systemem komunistycznym w latach 1956–1989, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

do góry