Nawigacja

Uroczystości

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wręczył Krzyże Wolności i Solidarności – Jastrzębie-Zdrój, 5 maja 2016

  • Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wręczył Krzyże Wolności i Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju
    Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wręczył Krzyże Wolności i Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju
  • Od prawej: dr Łukasz Kamiński – prezes IPN, Irena Piętowska, Adolf Kaczkowski, dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach
    Od prawej: dr Łukasz Kamiński – prezes IPN, Irena Piętowska, Adolf Kaczkowski, dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach
  • KWiS
    KWiS

5 maja 2016 r. w Jastrzębiu-Zdroju w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył Krzyże Wolności i Solidarności Adolfowi Kaczkowskiemu i pośmiertnie Zbigniewowi Piętowskiemu. Odznaczenie odebrała żona – Irena Piętowska.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 Adolf Kaczkowski

działacz NSZZ „Solidarność” od początku istnienia związku, uczestnik strajków okupacyjnych w dn. 29.08– 3.09.1980 r. oraz w dn. 13–15.12 1981 r. w Kopalni Węgla Kamiennego „Moszczenica” w Jastrzębiu Zdroju. Zaangażowany w organizowanie pomocy dla rodzin internowanych i aresztowanych. Zajmował się produkcją i kolportażem nielegalnych wydawnictw, m.in. pt. „Ość” oraz „Regionalny Informator Solidarności”.

Zbigniew Jan Piętowski

w okresie od 13.12.1981 r. do 4.06.1989 r. uczestniczył w podziemnej działalności zdelegalizowanego NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem w Rybniku–Boguszowicach. Do jego zadań należał przede wszystkim kolportaż nielegalnych wydawnictw. W każdą rocznicę wydarzeń z 16.12.1981 r. brał udział w manifestacjach pod KWK „Wujek” w Katowicach. Podczas jednej z nich, w dniu 16.12.1984 r.,  Zbigniew Piętowski został pobity oraz zatrzymany przez funkcjonariuszy SB.

do góry