Instytut Pamięci Narodowej

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/238811,Debata-Kresowa-w-Centralnym-Przystanku-Historia-IPN-w-Warszawie.html
10.03.2026, 20:34

Debata Kresowa w Centralnym Przystanku Historia IPN w Warszawie

12 marca 2026 r. o godz. 12:00 w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się Debata Kresowa organizowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Spotkanie będzie poświęcone refleksji nad historią oraz znaczeniem ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej w polskiej pamięci historycznej i kulturze.

12.03.2026

W debacie udział wezmą uznani specjaliści zajmujący się ziemiami wschodnimi dawnej Rzeczypospolitej – prof. Piotr Niwiński oraz dr Grzegorz Rąkowski. Rozmowę poprowadzi dr hab. Tomasz Panfil.

Podczas spotkania uczestnicy spróbują ponownie postawić pytania, które od dziesięcioleci pojawiają się w debacie o „Kresach”. Jednym z nich jest kwestia nazewnictwa ziem wywalczonych przez Polskę w latach 1919–1921 – czy właściwe jest określenie „Kresy”, „ziemie wschodnie”, czy może „pogranicze”, zwłaszcza w odniesieniu do tak różnych ośrodków jak Wilno, Lwów, Stanisławów, Pińsk czy Truskawiec. Dyskusja dotyczyć będzie również tego, jakie czynniki decydują o postrzeganiu danego miejsca jako „kresowego”. Czy jest to przede wszystkim położenie geograficzne, czy raczej kultura – rozumiana jako tradycja, obyczaj, religia, język lub sztuka? Uczestnicy debaty spróbują przyjrzeć się tym zagadnieniom z różnych perspektyw badawczych.

Debata będzie kolejną odsłoną inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej mającej na celu pogłębienie refleksji nad historią oraz dziedzictwem dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej.

Wstęp na wydarzenie jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Szczegóły wydarzenia:

  • Data: 12 marca 2026 r. (czwartek)
  • Godzina: 12:00
  • Miejsce: Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ul. Marszałkowska 107, Warszawa
  • Przewidywany czas trwania: ok. 90–120 minut.