
Działalność wywiadu i kontrwywiadu Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej prowadzona była nieprzerwanie – od chwili agresji Niemiec hitlerowskich, a następnie Związku Sowieckiego na Polskę, aż do końca wojny. Służby te odegrały niezwykle istotną rolę, przekazując strategiczne informacje Naczelnemu Wodzowi oraz polskiemu rządowi na uchodźstwie w Londynie. Dopiero powstanie Instytutu Pamięci Narodowej stworzyło warunki do pełnych i swobodnych badań nad tymi kluczowymi aspektami działalności Polskiego Państwa Podziemnego.
Gościem redaktora Rafała Dudkiewicza jest dr hab. Władysław Bułhak – jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, pracownik Biura Badań Historycznych.
Emisja 3 maja 2025, godz. 15.00 na kanale IPNtv.
* * *
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.
W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

