Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Pogrzeb śp. Władysława Guzdka ps. „Wilk” – Czechowice-Dziedzice, 21 marca 2024

  • Pogrzeb śp. Władysława Guzdka ps. „Wilk” – Czechowice-Dziedzice, 21 marca 2024. Fot.: IPN K. Łojko
    Pogrzeb śp. Władysława Guzdka ps. „Wilk” – Czechowice-Dziedzice, 21 marca 2024. Fot.: IPN K. Łojko

21 marca 2024 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Legionów 57 odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Władysława Guzdka ps. „Wilk”.

Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Legionów 57 w grobie rodzinnym C/11/19.

By wspólnie pożegnać zmarłego tłumnie zebrali się: rodzina śp. Władysława Guzdka, organizacje kombatanckie i rekonstruktorskie, harcerze i mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.

W pogrzebie zorganizowanym przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie, wzięli udział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk w swojej przemowie przybliżył historię postaci śp. Władysława Guzdka i dramaturgię jego losów aż do odnalezienia szczątków oraz powierzenia ich rodzinie. Podkreślił wagę zachowania pamięci o bohaterach walczących o Polskę. „…spoczywaj w pokoju młody żołnierzu!” – tymi słowami pożegnał śp. Władysława Guzdka.

Asystę honorową zapewnił 18 batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej pod dowództwem kpr. Marcina Mrowca.

Mszę świętą celebrowali ks. proboszcz Jerzy Ryłko oraz ks. ppor. dr Kamil Żółtaszek.

Władysław Guzdek ps. „Wilk” urodził się 19 stycznia 1925 r. w Dziedzicach. Był synem Teofila i Marii. Pochodził z patriotycznej rodziny – brat Józef , który był nauczycielem i ppor. rez. 3 Pułku Strzelców Podhalańskich, został zamordowany w Katyniu. W lutym 1946 r. wstąpił do Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, biorąc udział w akcjach wymierzonych w działaczy komunistycznych. W lipcu 1946 r. został ciężko ranny podczas obławy w Bestwinie. Zdołał się ukryć i po wyleczeniu pełnił funkcję łącznika oddziału z dowództwem Okręgu NSZ. Wł. Guzdek został aresztowany 19 października 1946 r. w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Będzinie 14 grudnia 1946 r. skazał go na karę śmierci, którą wykonano 31 grudnia 1946 r. w więzieniu w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. Szczątki Władysława Guzdka odnaleziono we wrześniu 2017 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Cześć Jego pamięci!

do góry