Nawigacja

Projekty edukacyjne

Rozpoczyna się 10. edycja projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce” – Warszawa, 28 września 2016

Zapraszamy nauczycieli  i uczniów do programu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, prowadzonego wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski i pokazanie, w jaki sposób kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Ważnym elementem pracy nad projektem są spotkania oraz wywiady młodzieży ze świadkami historii. Młodzi ludzie mają szansę dotrzeć do historii osób znanych, ale i mniej znanych – poznać losy ludzi biorących udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę tamtych lat.

Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które sprzeciwiały się obowiązującym systemom władzy w latach 1939–1989. Spotkanie powinno być zarejestrowane w formie audio lub wideo, a następnie opracowane w formie pisemnej. Młodzież opowiada innym o historii i ludziach, których poznała – organizuje wystawy, przygotowuje spektakle, nagrywa audycje radiowe.

Wzorem roku poprzedniego przygotowaliśmy dodatkowe wsparcie dla nauczycieli, którzy zgłoszą się do programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Nauczyciele mogą wziąć udział w kursie e-coachingowym (październik 2016 – styczeń 2017) i krok po kroku przygotować się do realizacji projektu z uczniami. Otrzymają dodatkowe materiały oraz  indywidualne wsparcie mentorów. 

Udział w programie „Opowiem Ci o wolnej Polsce” i w przygotowanym kursie e-coachingowym polecamy szczególnie tym, którzy chcą urozmaicić metody nauczania, podzielić się własnym doświadczeniem, pracować z uczniami w sposób ciekawy i angażujący.

UWAGA! Zgłoszenie udziału w kursie jest jednoznaczne ze zgłoszeniem do programu. Możliwy jest jednak udział w programie bez udziału w kursie internetowym. Ten wariant polecamy zwłaszcza nauczycielkom i nauczycielom, którzy mają już za sobą którąś z edycji kursu. 

SZKOLENIE W WARSZAWIE

Przygotowaliśmy też dodatkową możliwość udziału w szkoleniu otwierającym nową edycję programu. Szkolenie odbędzie się od 4 do 5 listopada w Warszawie. Jego głównym celem będzie wyposażenie nauczycieli w narzędzia, które pomogą im przeprowadzić projekt historii mówionej w społeczności szkolnej i lokalnej. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak podzielić się nagraną relacją historyczną z innymi w inspirujący, niebalnalny i przemyślany sposób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przyjmiemy na szkolenie tylko wybrane osoby.

Zgłoszenia:

Nabór do tegorocznej edycji prowadzony jest poprzez formularz na stronie społeczność CEO.  Nabór na kurs potrwa do 10 października 2016. W formularzu prosimy też o informację dotyczącą chęci udziału w szkoleniu w Warszawie.

Możliwe jest też zgłoszenie się do programu bez konieczności udziału w kursie  dotyczy to w szczególności nauczycieli, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach kursu e-coachingowego, a chcieliby prowadzić z uczniami projekt historii mówionej. 

 

do góry