Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

[TEKST + AUDIO] 63 dni w kadrze – projekt edukacyjny Archiwum IPN

W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Archiwum IPN przygotowało projekt edukacyjny „63 dni w kadrze”. Na projekt składają się warsztaty dla nauczycieli i edukatorów, warsztaty archiwalne dla uczniów oraz ogólnopolski konkurs dla młodzieży w wieku 13–18 lat. Partnerem projektu jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „63 dni w kadrze”

Zadaniem uczestników jest edycja wybranego zdjęcia z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, wykonanego podczas Powstania Warszawskiego i jego twórcze przetworzenie w programie graficznym (np. koloryzacja, animacja, dodanie efektów, dodanie elementów i komentarzy).

Najwyżej oceniona praca opublikowana zostanie jako autorska okolicznościowa karta pocztowa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania.

Fotografie do pobrania i edycji, regulamin konkursu i formularze zgłoszeniowe opublikowane zostały na stronie internetowej Instytutu - TUTAJ

Warsztaty „63 dni w kadrze” dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych

Podczas zajęć pracownicy Archiwum prezentują 63 zdjęcia wykonane przez powstańczych fotografów, przypominające o największej bitwie Armii Krajowej z Niemcami oraz ilustrujące życie codzienne walczącej Warszawy, zniszczenia, jakie dotknęły stolicę, i upadek powstania.

Ważną część zajęć stanowi przypomnienie biografii wybranych fotografów, którzy nieraz z narażeniem życia dokumentowali największy zryw podziemnej armii w okupowanej Europie.

Lekcja podzielona jest na trzy bloki:

  1. Krótkie omówienie zadań pionu archiwalnego IPN. Prezentacja 63 zdjęć wykonanych podczas Powstania Warszawskiego i sylwetek powstańczych fotografów oraz ich dalszych losów.
  2. Zwiedzanie magazynu archiwalnego oraz prezentacja oryginałów wybranych dokumentów z okresu Powstania Warszawskiego.
  3. Warsztaty, podczas których młodzież, wykorzystując wybrane kopie wcześniej prezentowanych fotografii, wykona pracę graficzną na temat Powstania Warszawskiego.

Warsztaty organizowane są po przesłaniu zgłoszenia na adres: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl i uzgodnieniu terminu.

Warsztaty dla nauczycieli

Cykl obejmuje trzy spotkania poświęcone różnego rodzaju dokumentacji źródłowej związanej z Powstaniem Warszawskim:

Część 1 - Powstanie Warszawskie w fotografii (online)
Część 2 - Powstanie Warszawskie w niemieckich materiałach propagandowych (stacjonarnie)
Część 3 - Powstanie Warszawskie w relacjach uczestników (online)

Warsztaty są dla nauczycieli okazją do zapoznania się z autentycznymi, w większości niepublikowanymi, świadectwami z czasów powstania. Podczas spotkań archiwiści prezentują i omawiają różne rodzaje przechowywanych w naszym Archiwum źródeł do historii Powstania Warszawskiego. Uczestnicy zajęć pracują z dokumentami pod kierunkiem metodyka z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, proponując scenariusze lekcyjne z wykorzystaniem udostępnionych źródeł. Po zakończeniu zajęć nauczyciele otrzymują elektroniczne kopie prezentowanych dokumentów do wykorzystania w praktyce szkolnej.

  • Edycja wiosenna warsztatów rozpoczęła się 13 marca br. (rekrutacja zakończona).
  • Zobacz relację z warsztatów, które miały miejsce w Archiwum IPN 26 marca 2024 roku: Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN
  • Kolejna edycja planowana jest na wrzesień/październik 2024 r.

 

Kontakt dla mediów:

 

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry