Nawigacja

Aktualności

Nie żyje major Józefa Życińska ps. „Zośka”

  • Mjr Józefa Życińska ps. „Zośka”
    Mjr Józefa Życińska ps. „Zośka”

Nie żyje major Józefa Życińska ps. „Zośka” – poinformowała 5 czerwca 2018 r. na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Józefa Życińska służyła w Armii Krajowej, po wojnie była więziona i torturowana w ubeckich więzieniach. „Wieczna pamięć i chwała! Jak stal!” – napisano na Twitterze kancelarii.

Józefa Życińska ps. „Zośka" służyła w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Po wojnie była więziona i torturowana w komunistycznym więzieniu, gdzie urodziła córkę Aleksandrę.

Była żoną żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kapitana Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. Szczątki partyzanta, zastrzelonego wyrokiem komunistycznego sądu, odnaleziono po 68 latach w bezimiennym grobie pod Kielcami. Oprócz męża w latach 40. i 50. w wyniku komunistycznych represji straciła też matkę, ojca i brata; inni członkowie jej rodziny również byli więzieni za działalność podziemną.

Robiła wszystko, by młodzi poznawali rzeczywistą, a nie propagandową historię walk niepodległościowych. Działała w strukturach Solidarności, stworzyła Związek Strzelecki, zabierała głos podczas uroczystości patriotycznych. – Pani Józefa dziś jest symbolem, który reprezentuje wiele osób – mówiła w lutym 2017 r. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, wręczając Józefie Życińskiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach wskazywała na to, że postawa pani Józefy „jest przykładem walki o niepodległości” i dodała, że „wobec takich osób jak ona Polska i Polacy mają dług wdzięczności, który należy spłacić”.

W głośnym procesie z lat 90. XX wieku oskarżała jako oskarżyciel posiłkowy stalinowskich oprawców – Adama Humera i Edmunda Kwaska.

Za swoją działalność Józefa Życińska została odznaczona także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalami Pro Patria i Pro Memoria. Miała 88 lat. Do końca życia pozostała aktywna.

do góry