Nawigacja

Aktualności

Ogłoszono nominacje do Nagrody KLIO 2016 – Warszawa, 23 listopada 2016

  • Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945
    Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945
  • Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności”
    Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności”

Przyznanie Nagród KLIO autorom oraz wydawcom najlepszych książek poświęconych historii, opublikowanych w latach 2015–2016, zbiegnie się z inauguracją Targów Książki Historycznej, które odbędą się w dniach 24–27 listopada br. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja wręczenia prestiżowych wyróżnień.

Jury konkursowe nominowało do nagród głównych 14 książek spośród wszystkich 180, które zostały zgłoszone. Laureatów poznamy w czwartek, pierwszego dnia trwania Targów.

W pierwszej kategorii – autorskiej i monografii naukowych – nominowano publikacje: Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie Zbigniewa Ogonowskiego, Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement Andrzeja Nowaka, a także „To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje”. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku Tadeusza Wolszy.

Wśród najlepszych książek docenionych za edycję znalazła się publikacja zbiorowa Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945, wydana przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Do nagrody głównej w kategorii edytorskiej pretendują też: Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – za książkę Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej, Międzynarodowe Centrum Kultury – wydawca albumu Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy oraz Narodowe Centrum Kultury – za pracę Ludzie „Kultury” o sobie. Wyróżniono również dwa wydawnictwa: Arkady, którego nakładem ukazały się Dzieje Polski w obrazach, a także BOSZ – za opublikowanie książki Zapomniana wojna 1914–1918. Front wschodni.

Trzecią grupę nominowanych prac stanowią książki o tematyce varsavianistycznej. W gronie wyróżnionych autorów znalazł się Tadeusz Ruzikowski, autor publikacj Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności”. Relacje i dokumenty, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowano również: Agnieszkę Cubałę – za książkę Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codziennej powstańczej Warszawy; Magdalenę Stopę, autorkę pracy Przed wojną i pałacem; Hannę Węgrzynek – za książkę Regestr osób żydowskich spisany w miesiącu styczniu roku 1778 w Warszawie, a także Aleksandra Łupienkę – za opracowanie Kamienice czynszowe Warszawy 1864–1914.

*  *  *

Nagrodę KLIO ustanowiono w 1995 roku staraniem Porozumienia Wydawców Książki Historycznej. Przyznawana jest dorocznie polskim autorom oraz wydawcom za wkład w popularyzację historii. 

do góry