Sto lat temu, 24 czerwca 1926 r., papież Pius XI ogłosił nominację bp. Augusta Hlonda na arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego oraz prymasa Polski.
Wkrótce po przewrocie majowym August Hlond został prymasem Polski odradzającej się po przeszło stu latach zniewolenia. Stał też na czele Kościoła w czasie zmagań z dwoma bezbożnymi systemami.
Po wojnie komunistyczne władze PRL prowadziły przeciwko Hlondowi oszczerczą kampanię zniesławienia.
Przybliżamy zatem sylwetkę prymasa, któremu Opatrzność powierzyła stery Kościoła w Polsce w czasie gdy budziła się ona do wolności i na czas jej nowego zniewolenia.
Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy prymas Hlond sprostał wyzwaniom, przed którymi został postawiony.
Przypominamy też jego następcę – Stefana kardynała Wyszyńskiego, a w osobnym szkicu przedstawiamy diecezję gdańską w stulecie jej erygowania.
Jako że jest to numer czerwcowy wspominamy także o protestach robotników Radomia i o jego pacyfikacji. To z solidarności z tym miastem, z jego pokrzywdzonymi przez ekipę Gierka mieszkańcami, zrodziła się jawna opozycja antykomunistyczna.
Zachęcam do lektury czerwcowego numeru „Biuletynu IPN” o prymasie Auguście Hlondzie i najnowszej historii Kościoła i Polski.
Jan M. Ruman
redaktor naczelny
„Biuletynu IPN”
„Biuletyn IPN” nr 6 – w sprzedaży od początku czerwca w placówkach Poczty Polskiej oraz w księgarniach IPN.
Najwygodniejszą formą nabywania „Biuletynu IPN” jest prenumerata. Daje ona pewność regularnego otrzymywania pisma, po niższej cenie i bez kosztów przesyłki.
Spis treści
August Hlond – prymas trzech epok
Sylwetki
Komentarze historyczne
Rocznice
Opowiedziane historie
Książki