Instytut Pamięci Narodowej, jako patron honorowy, zaprosił na 27. Bieg Niepodległości w Warszawie. 11 listopada na starcie, dokładnie o godz. 11:11, ubrani w białe i czerwone koszulki zawodnicy, biegnąc, ułożyli „żywą” flagę narodową. Tegoroczna edycja Biegu poświęcona była pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”.
Obchody Święta Niepodległości z udziałem IPN odbywają się w całym kraju.
11 listopada, o godz.16.30, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, przy ul. Piaskowej 21, została otwarta wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło wystąpienie dr. Dariusza Gałaszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Przed wernisażem wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
12–13 listopada – od godz. 9.30 Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie prowadzi dwudniowe warsztaty „Ku Polsce idziemy przez krwawe stygmaty…” dla uczniów Gimnazjum nr 15 im. gen. Stefana Roweckiego. Warsztaty połączone są z występem artystycznym, podczas którego młodzież m.in. śpiewa pieśni patriotyczne.
IPN Kraków
11 listopada – godz. 10.00–15.00 „Świętuj Niepodległość z IPN”, czynny był namiot na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha) – w ramach Krakowskich Obchodów 15-lecia IPN.
Odbyły się spotkania z historykami, prezentacja i sprzedaż wydawnictw IPN, projekcje filmów dokumentalnych, wielkoformatowe gry planszowe „dywizjon 303” i „111”, prokuratorzy z pionu śledczego i lustracyjnego odpowiadali na pytania związane z prowadzonymi sprawami, pracownicy archiwum udzielali informacji o zasadach korzystania z zasobu krakowskiego archiwum IPN oraz z praw przysługujących działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych.
Rozdawaliśmy także Krakowianom biało-czerwone chorągiewki, biało-czerwone kokardy (kotyliony) oraz słodki poczęstunek – cukierki „Krówki” z firmy Wawel, ale w firmowym opakowaniu zaprojektowanym specjalnie dla IPN.
IPN Gdańsk
11 listopada godz. 17.00, w Gdańskiej Scenie Muzycznej (ul. Powstańców Warszawskich 25) odbył się finał projektu Młodzi Patrioci o Niepodległej. Uczestnicy projektu przedstawili w formie muzyczno-ruchowej zdarzenia z najnowszej historii Polski.
IPN Szczecin
10 listopada – godz. 12:00 – uczniowie przeszło 100 szkół województw zachodniopomorskiego i lubuskiego (łącznie ponad 4000 uczniów) przystąpili do rozwiązywania testu w ramach konkursu IPN pt. „Wokół symboli narodowych”.
Godz. 12:00 – Biblioteka ProMedia, al. Wojska Polskiego 2, wykład dr. hab. Filipa Musiała „Od niepodległości do niepodległości”.
IPN Katowice
10 listopada – o godz. 10.00, w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika „Przystanek Historia” (Katowice, ul. Św. Jana 10, III piętro) odbyła się prezentacja gry „7. W obronie Lwowa” dla uczniów szkół podstawowych, połączona z miniturniejem gier edukacyjnych. Gra rozgrywa się podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Po raz pierwszy w historii piloci samolotów mają okazję zmierzyć się na polu bitwy z armią złożoną w przeważającej mierze z kawalerii.
Gra zawiera dwa warianty: prosty dla dzieci od 8 roku życia
i zaawansowany dla dorosłych.
- gra dla dwóch osób
- gra dla osób powyżej 8 roku życia
- czas rozgrywki – 15 minut
Więcej informacji na temat gry można znaleźć na stronie www.pamiec.pl/gra7 .
IPN Rzeszów
Podczas „Konwentu historycznego”, organizowanego we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie – wykład Michała Kalisza poświęcony Wincentemu Witosowi.
Informacja edukacyjna „Ojcowie naszej niepodległości” ukazała się w okolicznościowym, poświęconym rocznicy odzyskania niepodległości wydaniu „Kuriera Galicyjskiego”, dodatku do dziennika „Nowiny”.
Ekspozycja wystawy „Symbole naszej historii cz. 2” w Strzyżowie (8–30 listopada).
14 listopada 2015 r. w Londynie odbędą się warsztaty dla młodzieży polskiej „Współtwórcy niepodległości Polski (Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Haller)”, które poprowadzą Katarzyna Kyc i Zenon Fajger z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
godz. 9.00 – Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Londynie Gumley House Convent School TW7 6XF London, Worton Road, Isleworth Middlesex
godz. 12.00 – Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, 2 Devonia Road Islington, London N1 8JJ0
IPN Wrocław
11 listopada we Wrocławiu – „Bieg Niepodległości z wąsem”, objęty patronatem przez Oddział IPN we Wrocławiu. Jesteśmy też opiekunem biegu dla najmłodszych – „Bieg Małego Patrioty” (przeznaczyliśmy 111 nagród – głównie gry planszowe IPN).
11 listopada pracownicy OBEP byli w Centrum Kultury „Agora” z projektem „Historia w kolorach”. Projekt „Historia w Kolorach” był prezentowany także w szkole i przedszkolu we Wrocławiu oraz przedszkolu w Chocianowie (9–10 listopada).