Instytut Pamięci Narodowej

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/2706,Wystawa-Polacy-na-Syberii-Kostrzyn-nO-4-grudnia-2008-r-5-stycznia-2009-r.html
27.06.2026, 03:19

Wystawa „Polacy na Syberii” – Kostrzyn n/O, 4 grudnia 2008 r. – 5 stycznia 2009 r.

04.12.2008

Losy Polaków na Syberii to temat rozległy, wielowątkowy i różnorodny. Ma on swą długą historię. Ofiarami zsyłek byli głównie mężczyźni, uczestnicy walk zbrojnych lub działań konspiracyjnych. Rządy komunistyczne na Kremlu udoskonaliły metody walki z politycznymi przeciwnikami. Wywożono wtedy na Sybir tysięczne rzesze ludności cywilnej – kobiety, starców dzieci. Zgromadzone na wystawie fotografie przybliżają tragiczne wydarzenia tamtych lat. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Ekspozycja będzie prezentowana od 4 grudnia 2008 r. do 5 stycznia 2009 r., Kostrzyn n/O, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Piastowska 1.