Otwarcie wystawy „Twarze łódzkiej bezpieki” – Pabianice, 28 lutego 2008 r.
28.02.2008
Przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wystawa „Twarze łódzkiej bezpieki”, udostępniona publiczności po raz pierwszy 23 stycznia 2007 r. w sali wystawowej Oddziału IPN w Łodzi, prezentowana jest przez dwa tygodnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.
Wystawa prezentuje funkcjonariuszy zajmujących kierownicze stanowiska w łódzkim i pabianickim aparacie bezpieczeństwa w całym okresie jego funkcjonowania (Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa). Na panelach wystawowych, oprócz twarzy, można zobaczyć charakterystyki funkcjonariuszy, poznać przebieg ich służby. Zaprezentowano wycinki dokumentów pozwalających opisać postawę funkcjonariusza w przełomowych momentach, fragmenty dotyczące jego pracy w resorcie, poglądów, a także życia osobistego. Wyeksponowano m.in. sylwetki gen. dyw. Mieczysława Moczara – twórcy komunistycznego aparatu represji w Łodzi w latach 40. i kpt. Grzegorza Piotrowskiego – zabójcy księdza Jerzego Popiełuszki.
Wystawa jest częścią ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej. Podobne ekspozycje są prezentowane na terenie całego kraju.
Otwarcie wystawy odbyło się 28 lutego w siedzibie MOK w Pabianicach (ul. Kościuszki 14). Otwarciu towarzyszyły wystąpienia pracowników OBEP IPN w Łodzi – dr Joanny Żelazko i Leszka Próchniaka – na temat aparatu bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944–1990.