Nawigacja

Działalność Kolegium

Działalność Kolegium w 2024 r.

Posiedzenia Kolegium odbywają się nie mniej niż raz w miesiącu i zazwyczaj przebiegają wedle następującego schematu (porządku obrad):

  1. Informacja Prezesa Instytutu (lub osoby przez niego wskazanej) o bieżących sprawach Instytutu oraz pytania i interpelacje członków Kolegium w sprawach związanych z działalnością Instytutu.
  2. Omawianie problemów z zakresu działalności Instytutu (pionów, komórek organizacyjnych czy agend) zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem przez Kolegium. Podstawą dyskusji są informacje pisemne przygotowane przez osoby wskazane przez Prezesa oraz ich prezentacja ustna. W tej części posiedzenia uczestniczą obok Prezesa osoby przez niego wskazane. Zgodnie z wymogami ustawy lub w przypadku spraw szczególnie ważnych Kolegium podejmuje „uchwałę”, która jest decyzją, lub przyjmuje „stanowisko”, które wyraża jej opinię. Dyskusja nad tekstem uchwały lub stanowiska odbywa się tylko w gronie członków Kolegium.
  3. Sprawy porządkowe oraz omawianie bieżących spraw, które wpłynęły do Kolegium lub zostały wniesione przez jej członków.

Działalność Kolegium w 2024 r.

  • 31 stycznia 2024 r. – omówiono realizację planu wydawniczego w minionym roku, a także planów przygotowanych na rok bieżący i projekt sprawozdania z działalności Kolegium IPN za rok 2023. Ponadto Kolegium przyjęło Sprawozdanie z działalności Instytutu za 2023 r. złożone przez dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zgodnie z art. 24a ustawy o IPN;
  • 20 lutego 2024 r. – omówiono planowane działania Instytutu Pamięci Narodowej związane z ważnymi rocznicami przypadającymi w 2024 r. Ponadto Kolegium podjęło oświadczenie w sprawie planowanych zmian programów szkolnych i list lektur.
  • 19 marca 2024 r. – Kolegium zatwierdziło Informację o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (w organizacji) za rok 2023 podejmując uchwałę nr 5/24. Ponadto wysłuchano informacji dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dr. Marka Jedynaka na temat kierowanego przez niego oddziału oraz sprawozdania Łukasza Witka, dyrektora Biura Przystanków Historia.
  • 16 kwietnia 2024 r. – Kolegium omówiło Centralne Projekty Badawcze: „Uchodźstwo, emigracja niepodległościowa 1939–1990” oraz „Podziemie niepodległościowe 1944–1956 i ofiary represji zamordowane za działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego;
do góry