Nawigacja

Uchwały

UCHWAŁA Nr 2/2016


RADY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ


KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU


z dnia 17 marca 2016 r.


w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konkursu na stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu


Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 152) uchwala się, co następuje:

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 152) uchwala się, co następuje:

§ 1.

Kandydat na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwanego dalej „Instytutem”, wyłaniany jest w drodze konkursu przez Radę Instytutu, spoza jej grona.
Członek Rady Instytutu, który jest małżonkiem kandydata lub jego krewnym albo powinowatym, do drugiego stopnia włącznie, albo pozostaje wobec niego w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności, nie może uczestniczyć w przeprowadzaniu konkursu.
Członkowie Rady Instytutu składają oświadczenia o niewystępowaniu okoliczności,
o których mowa w ust. 2 przed rozpoczęciem pierwszego etapu konkursu, o którym mowa w § 4. Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 2, ujawnią się po rozpoczęciu pierwszego etapu konkursu, członek Rady Instytutu składa oświadczenie o wyłączenie go z dalszego udziału w postępowaniu konkursowym.
Czynności dokonane przy udziale członka Rady Instytutu podlegającego wyłączeniu mogą być uznane za nieważne, jeżeli mogły one mieć wpływ na ustalenie wyniku konkursu. Decyzje w tej sprawie podejmuje Rada bezwzględną większością głosów.

§ 2.

Konkurs na stanowisko Prezesa Instytutu ogłasza Przewodniczący Rady Instytutu.
Ogłoszenie o konkursie powinno zawierać:

określenie stanowiska, na które przeprowadzany jest konkurs;
wymagania niezbędne do sprawowania stanowiska, w szczególności określone w art. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2016 r. poz. 152), zwanej dalej „ustawą”;
wymagania dodatkowe;
wykaz dokumentów i oświadczeń kandydata oraz informacje o sposobie, terminie i miejscu ich składania;
informacje o terminie rozpoczęcia i zakończenia konkursu.

Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się na stronie internetowej Instytutu.

§ 3.

Konkurs składa się z dwóch etapów.

§ 4.

W pierwszym etapie konkursu Rada Instytutu zapoznaje się z dokumentami i oświadczeniami złożonymi przez kandydatów, ustala na ich podstawie czy spełniają oni kryteria formalne określone w ogłoszeniu o konkursie i występuje do właściwych organów i instytucji państwowych o udzielenie informacji w zakresie, o którym mowa w art. 11 ust. 2, 2a i 2b ustawy.
Czynności określone w ust. 1 może wykonywać zespół wyłoniony spośród członków Rady Instytutu.
Na podstawie dokonanych ustaleń i informacji, o których mowa w ust. 1, Rada Instytutu w głosowaniu większością bezwzględną rozstrzyga o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia kandydata do udziału w drugim etapie konkursu.
Przewodniczący Rady Instytutu pisemnie zawiadamia kandydatów o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do udziału w drugim etapie konkursu. Lista kandydatów dopuszczonych do udziału w drugim etapie konkursu ogłoszona zostaje na stronie internetowej Instytutu.

§ 5.

W drugim etapie konkursu odbywają się publiczne przesłuchania kandydatów.
Podczas publicznego przesłuchania kandydat prezentuje swoje umiejętności i przedstawia koncepcje kierowania Instytutem oraz plany dotyczące jego działania.

§ 6.

Termin i miejsce przesłuchania kandydatów wyznacza Przewodniczący Rady Instytutu i zawiadamia o nich kandydatów oraz członków Rady Instytutu.
Informacja o miejscu i terminach przesłuchań jest przekazywana Polskiej Agencji Prasowej i zamieszczana na stronie internetowej Instytutu.
Przewodniczący Rady Instytutu może ustalić, ze względów bezpieczeństwa, maksymalną liczbę osób obecnych w miejscu przesłuchania.

§ 7.

W toku przesłuchania Przewodniczący Rady Instytutu lub wskazany przez niego zastępca udziela głosu członkom Rady Instytutu i kandydatom.
Każdy członek Rady Instytutu ma prawo zadawania pytań kandydatom.
Z przesłuchania kandydatów sporządza się protokół.

§ 8.

Rada Instytutu podejmuje uchwałę w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa Instytutu w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów.
Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska większości bezwzględnej, wówczas przeprowadza się kolejne głosowanie, z udziałem kandydatów, którzy uzyskali dwie kolejne największe liczby głosów.
Jeżeli w głosowaniach wymienionych w ust. 2 żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, Rada drogą uchwały uznaje konkurs za nierozstrzygnięty, a jej Przewodniczący ponownie ogłasza konkurs.
Członek Rady może oddać jeden głos w każdej turze głosowania.

§ 9.

Uchwałę Rady, o której mowa w § 8 ust. 1, podpisują wszyscy członkowie Rady Instytutu.
Członek Rady Instytutu może zgłosić zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem.

§ 10.

Wszelkie informacje o konkursie mogą być przekazywane wyłącznie przez przewodniczącego Rady Instytutu.

§ 11.

Uchwała podlega opublikowaniu na stronie internetowej Instytutu wraz z ogłoszeniem o konkursie.

§ 12.

Rada Instytutu zastrzega sobie możliwość unieważnienia konkursu w przypadku nowelizacji ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

§ 13.

Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Przewodniczący
Rady Instytutu Pamięci Narodowej 
– Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
prof. dr hab. Antoni Dudek

OGŁOSZENIE

Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ogłasza konkurs na stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwanego dalej „Instytutem”, wykonuje zadania określone w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 152 z poźn. zm.), zwanej dalej „ustawą”.

Stosownie do art. 10 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy Prezesem Instytutu może być obywatel polski wyróżniający się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu, powołany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu, po przeprowadzeniu konkursu.

Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia następujące wymagania:

I. Wymagania niezbędne:

1) posiadanie obywatelstwa polskiego;
2) korzystanie z pełni praw publicznych;
3) niekaralność za przestępstwa, czyny podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz za naruszenie dyscypliny finansów publicznych;
4) brak służby, pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy lub działalności, o której mowa w art. 11 ust. 2b ustawy;
5) wykształcenie wyższe magisterskie;
6) doświadczenie na stanowisku kierowniczym;
7) znajomość problematyki z zakresu stosowania następujących ustaw:
a) z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 152 z poźn. zm.),
b) z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 1388 z poźn. zm.),
c) z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135 z poźn. zm.),
d) z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1446 z późn. zm.),
e) z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2058 z późń. zm.),
f) z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz.1228 z późn. zm.).

II. Wymagania dodatkowe:

1) posiadanie tytułu naukowego, ewentualnie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub doktora;
2) dobra znajomość jednego z następujących języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego.

III. Wykaz dokumentów i oświadczeń kandydata:

1) życiorys (CV wraz z aktualnym zdjęciem oraz danymi kandydata do kontaktu (adres, telefon, e-mail));
2) list motywacyjny;
3) dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje;
4) dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa;
5) poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „ściśle tajne” lub zgoda na poddanie się procedurze przewidzianej do dopuszczenia do informacji niejawnych;
6) zaświadczenia właściwych organów lub instytucji o niekaralności za przestępstwa;
7) oświadczenie lustracyjne lub informację o złożeniu oświadczenia lustracyjnego;
8) oświadczenie o nienaruszeniu dyscypliny finansów publicznych;
9) oświadczenie, że nie toczy się przeciwko kandydatowi postępowanie karne, dyscyplinarne lub o naruszenie dyscypliny finansów publicznych;
10) oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
11) oświadczenie kandydata, że nie należy do partii politycznej lub oświadczenie o gotowości do rezygnacji z takiej przynależności;
12) oświadczenie kandydata o gotowości do rezygnacji z wykonywania dotychczasowych zajęć zawodowych, z wyjątkiem zajmowania stanowiska profesora szkoły wyższej, oraz z działalności publicznej, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy;
13) oświadczenie kandydata – posła lub senatora – o gotowości do rezygnacji z wykonywania mandatu posła lub senatora przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków Prezesa Instytutu;
14) oświadczenie, że kandydat wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, w celach przeprowadzenia konkursu;
15) oświadczenie o spełnianiu warunków określonych w art. 11 ust. 2, 2a i 2b z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

IV. Informacje o sposobie, terminie i miejscu składania dokumentów i oświadczeń kandydata.

Kandydaci składają oryginały dokumentów lub ich urzędowo poświadczone kopie oraz oświadczenia w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia konkursu, tj. od dnia 24 marca 2016 r. w kancelarii ogólnej Instytutu mieszczącej się w siedzibie Instytutu w Warszawie przy ul. Wołoskiej 7 lub przesyłają je na adres urzędu: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Rady IPN” (decyduje data stempla polskiego urzędu pocztowego). Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 22 581-85-63.

V. Informacja o terminie rozpoczęcia i zakończenia konkursu.

Konkurs na stanowisko Prezesa Instytutu odbędzie się w terminie od 24 marca 2016 r. do 30 maja 2016 r.

Rada Instytutu zastrzega sobie możliwość unieważnienia konkursu w przypadku nowelizacji ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Przewodniczący Rady IPN
prof. dr hab. Antoni Dudek

do góry