Nawigacja

Uchwały

UCHWAŁA Nr 16/2011

 

RADY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

 

KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU

 

z dnia 20 października 2011 r.

 

w sprawie uchylenia uchwały Nr 7/11 Rady Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 2 czerwca 2011 r. w sprawie ogłoszenia pierwszego konkursu na finansowanie przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu badań naukowych nad najnowszą historią Polski

 

 

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2010 r. Nr 79, poz. 522 z późn. zm.) oraz art. 23 ust. 2 pkt 6 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r., Nr 63, poz. 424 z późn. zm.) uchwala się co następuje:

 

§ 1.

Rada Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uchyla uchwałę Nr 7/11 Rady Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 2 czerwca 2011 r. w sprawie ogłoszenia pierwszego konkursu na finansowanie przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu badań naukowych nad najnowszą historią Polski.

 

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia i podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

 

Przewodniczący Rady

prof. dr hab. Andrzej Paczkowski

 

 

Uzasadnienie

 

Rada Instytutu Pamięci Narodowej podjęła uchwałę  nr 7/11 z dnia 2 czerwca 2011 r. w sprawie ogłoszenia pierwszego konkursu na finansowanie przez Instytut badań naukowych nad najnowszą historią Polski. Uchwała ta została podjęta na podstawie art. 4 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. „o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów".

 

Na podstawie powołanego przepisu Rada została zobowiązana do przygotowania i ogłoszenia w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia jej kadencji pierwszego konkursu na finansowanie przez Instytut badań naukowych nad najnowszą historią Polski, o którym mowa w art. 53 pkt 7 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z dnia 18 grudnia 1998 r. Przepis ten stanowi, że Instytut Pamięci Narodowej ogłasza coroczne konkursy na finansowanie badań naukowych nad  najnowszą historią, ale nie zawiera definicji pojęcia badań naukowych. Znajdują więc tutaj zastosowanie przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, które dokonują rozróżnienia pomiędzy badaniami naukowymi (art. 2 pkt 3 ustawy) a działalnością upowszechniającą naukę (art. 2 pkt 8 ustawy), do której zaliczają również zadania wydawnicze.

 

Rozróżnienia takiego dokonują również przepisy ustawy o IPN, a mianowicie obok  przepisu art. 53 pkt 7 istnieje inny, zawarty w art. 53 pkt 4, który stanowi, że Instytut „upowszechnia w kraju i za granicą wyniki swojej pracy oraz badań innych instytucji, organizacji i osób nad problematyką stanowiącą przedmiot jego działania". Jednak ustawodawca nowelizując ustawę z dnia 18 marca 2010 r. ustawę o IPN odwołał się tylko do art. 53 pkt 7, co ograniczyło zasięg podmiotowy konkursu. Aby umożliwić zorganizowanie konkursu jeszcze w roku bieżącym – co wynika z obligacji nałożonej przez ustawodawcę – Rada, która rozpoczęła działalność z dniem 7 kwietnia 2011 r., ogłosiła konkurs na „finansowanie badań naukowych nad najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem opracowań naukowych, których publikacja będzie możliwa w 2011 roku". W ślad za tym przyjęto stosowny regulamin oraz wzór formularza ofertowego, które wskazują, iż przedmiotem konkursu w istocie rzeczy będzie finansowanie wydania publikacji naukowych, a więc „upowszechnianie nauki".

 

Uchwała Rady z dnia 2 czerwca 2011 r. wykracza zatem poza dyspozycję art. 53 pkt 7 ustawy o IPN i powinna zostać uchylona.

do góry