Nawigacja

Wystawy

Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)

  • Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)
    Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)

Wystawa „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Białymstoku. Poznański Oddział IPN dysponuje kopią tej wystawy. Uroczyste otwarcie wystawy w Poznaniu miało miejsce 19 października 2008 r. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu w 24. rocznicę śmierci księdza Jerzego.
 
Na wystawie zostało przedstawione życie i działalność duszpasterska ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńska śmierć i percepcja idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX w. Sylwetka kapłana została ukazana na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem. Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, może prześledzić historię życia księdza – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą ks. Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa i bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny.

Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980–1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

Całość składa się z 27 plansz przeznaczonych do zawieszania lub montowanych na stelażach.
 

do góry