Nawigacja

Projekty edukacyjne

Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry

Wśród kadetów pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie, a wśród juniorów – Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie.

  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry rozpoczęty! – 19 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018
  • Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018 Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry – 20 czerwca 2018

We wtorek 19 czerwca 2018 do stolicy polskiego lotnictwa wojskowego zjechały z całej Polski najlepsze drużyny młodych lotników planszowych. W szranki w dęblińskiej „Szkole Orląt” stanęły 34 zespoły podzielone na dwie kategorie: kadetów (uczniowie szkół podstawowych) i juniorów (uczniowie szkół średnich). Drużyny graczy reprezentowały różne zakątki kraju: Lubelszczyznę, Małopolskę, Pomorze Zachodnie, Podkarpacie oraz region łódzki i Bydgoszcz.

Aby móc zagrać w wielkim finale w stworzone przez Instytut Pamięci Narodowej gry „303”, „111” i „7”, trzeba było zająć wysokie lokaty w zorganizowanych wcześniej eliminacjach regionalnych. Jedynie korzystające z przywileju gospodarzy drużyny z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego zostały zwolnione z tego wymogu.

Uczestników powitał dr Mateusz Marek, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej BEN IPN. Następnie odbył się test wiedzy historycznej, który wykazał dużą znajomość historii polskiego lotnictwa wojskowego wśród młodych graczy. Same rozgrywki okazały się zacięte – choć utrzymane w duchu fair play – i wyczerpujące. Stąd wieczorny powrót na kwaterę do perły polskiego renesansu – Kazimierza Dolnego został powitany przez wszystkich z entuzjazmem. Tym bardziej, że posiłkowi towarzyszył mini-koncert i wieczorek taneczny.

Drugi dzień turnieju przyniósł nie mniejsze emocje niż pierwszy.

Zaraz po śniadaniu młodzież rozpoczęła zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych oraz  Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, w tym Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego oraz Centrum Kondycyjno-Sprawnościowego Przygotowania do Lotów.

Rozgrywki Play Off odbyły się wśród ośmiu najlepszych drużyn z całej Polski w dwóch kategoriach wiekowych.

Co pewien czas od gry odrywał uczestników huk przelatującego samolotu Bielik Master i Iskry, na których szkolą się nowi piloci.

Kiedy emocje opadły, nagrody wręczyli dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski i p.o. naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej BEN IPN dr Mateusz Marek.

Wśród kadetów pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie, a wśród juniorów –  Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie.

Jury przyznało także nagrody indywidualne za osiągnięcia w turnieju dla Wielkiego Mistrza Gry w 7, 111 i 303 oraz tytuł Wielkiego Mistrza Wiedzy Historycznej.

Koncert artystów, którzy na co dzień występują w grupie Accantus, oraz zespołu Dywizjon 32 z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie zakończył tegoroczne rozgrywki.

Ostatniego dnia laureaci znaleźli się już w powietrzu nad Dęblinem i niestety pojawiły się komentarze do przewidzenia przez organizatorów. – Za krótko! – powiedział jeden z uczestników. Nic straconego. Po prostu – do zobaczenia.

Poniżej przedstawiamy listę rankingową i laureatów

Wielki Mistrz 7 – Obrona Lwowa

  • Maciej Duda (juniorzy)
  • Jakub Kobier (kadeci)

Wielki Mistrz 303 – Bitwa o Wielką Brytanię

  • Jakub Maszkowski (kadeci)
  • Agata Kuśmierek (kadeci)
  • Adrian Adamowicz (juniorzy)

Wielki Mistrz 111 – Alarm dla Warszawy

  • Jakub Szulc, (kadeci)
  • Filip Różalski, (juniorzy)

Wielki Mistrz Wiedzy Historycznej

Kadeci

  • Dominik Gąska
  • Filip Tatarczak
  • Jakub Maszkowski

Juniorzy

  • Sławomir Misiorek
  • Dominik Cyzio
  • Adrian Adamowicz

Ranking Drużyn
I Ogólnopolskiego Finału Gwiaździstej Eskadry

Kadeci

  Szkoła Imię i nazwisko pilota
Prywatna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Lublinie Jakub Maszkowski

Filip
Tatarczak

Dominik
Gąska

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5  im. Jana Pawła II w Pionkach

Hubert
Siek

Konrad Szewczyk

Kacper
Wanot

3 Szkoła Podstawowa w Stolcu Agata Kuśmierek

Witold
Ciach

Julia
Jedrzejczak

4 Zespół Szkół nr 5w Ropczycach Magdalena Drozd Magdalena Orkisz

Zuzanna
Nowak

5 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Adama Mickiewicza w Radomiu Piotr Musialik Jakub Szulc Wojciech Rudnicki
6 Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Ostrowie Oliwier Stręk Wiktor Rudny Dominik Róg
7 Prywatna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Lublinie Paweł Szczerba Adam Raczkowski Jakub Jarecki
8 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie Tadeusz Zemeła Wiktor Piwowarczyk Krzysztof Trela
9 Szkoła Podstawowa nr 6 w Łodzi  Szymon Misiak Jan Kowlaczyk Kacper Trusiński
10 Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Rzeszowie Elżbieta Drzymała Wiktoria Hendzel Jakub Kobiera
11 Szkoła Podstawowa w Nowym Warpnie Marcin Makowski Adrian Parkitny Marcin Smoliński
12 Zespół Szkół nr 5 w Ropczycach Jakub Paśko Patryk  Bochenek Wiktor Smolak
13 Szkoła Podstawowa nr 74 w Szczecinie Miłosz Stojek Szymon Godlewski Franciszek Janczak
14 Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami mistrzostwa sportowego w Opocznie Włodzimierz Krajewski Kacper Szymczyk Adrian Kacprzyk
15 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie Kacper Pacut Filip Soczówka Bartosz Kuźniar
16 Szkoła Podstawowa nr 37 w Szczecinie Marcin Wieczorek Maciej Cichocki Michał Biskupski

Juniorzy

  Szkoła Imię i nazwisko pilota

Zespół Szkół Elektryczno- Elektronicznych
Ul. Racibora 60/61
71-631 Szczecin

Adrian Adamowicz Wojciech Ćwikliński

Maciej
Duda

2 Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Konrad Klanowicz

Filip
Różalski

Patryk
Cąkała

3

Publiczne Gimnazjum nr 21
 w Łodzi

Fryderyk
Ziomek

Piotr
Błaszczuk

Hubert
Krawczyk

4 Zespół Szkół nr 5w Ropczycach

Dawid
Szeliga

Dominik
Cyzio

Sławomir Misiorek
5 Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu Dominika Wiśniewska Filip  Gusiacki Wiktoria  Kroczak
6 Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie Szymon Konwaluk Patryk Podwysocki Mateusz Stępniewski
7 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mikluszowicach Kamil  Ziółko Karol  Domagała Przemysław  Buczak
8 Zespół Szkół Elektryczno- Elektronicznych w Szczecinie Daniel Kropopek Jakub Piatkowski Bartosz Skwarzyński
9 Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lipnie Mateusz Wełna Andrzej Raciborski Jakub Marciniak
10 Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach Damian Kulig Dawid Wiśniowski Arkadiusz Strzałka
11 I Liceum Ogólnokształcące Szczecinie Cezary Zubkiewicz Kosma Sochański Patryk Puszkar
12 Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Ropczycach Michał Kobiera Kacper Kojder Jędrzej Sieroń
13 III Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie Artur Szparaga Jakub Kostyra Maciej Kujawski
14 Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie Bartłomiej Księżyc Mariusz Marcinik Kamil Horosin
15 I Liceum Ogólnokształcące im. O. Kolbego w Kościanie Kamila Bajonczak Alicja Sobecka Klaudia Olejniczak
16 Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie Aleksandra Ambroziak Roksana Dembowska Maja Gąsior
17 XXXIII LO w Łodzi Paulina Dorożyńska Piotr Jakubowski Marta Krencjasz  
18 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie Mateusz Pasik Eryk Matysek Bartłomiej Sobieraj


* * *

Finał I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Obrony Narodowej odbył się w dniach 19–21 czerwca 2018 roku w Dęblinie.

W marcu, kwietniu  tego roku odbyły się regionalne eliminacje do turnieju, a w finale gier planszowych IPN wzięły udział drużyny z całej Polski w dwóch kategoriach wiekowych. Na zwycięskie drużyny czekała nagroda – lot w przestworzach nad Kazimierzem i Dęblinem samolotem sportowo-turystycznym.

Finał w Dęblinie to jednak nie koniec przygody z Gwiaździstą Eskadrą. Pamiętając o przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego, na jesień przygotowaliśmy dla najlepszych drużyn niespodziankę.

do góry