Nawigacja

Aktualności

Wizyta delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w Kiszyniowie – 22–25 października 2015

  • Agnieszka Rudzińska – zastępca prezesa IPN, Vitalie Ciobanu – dyrektor Centrum Kultury i Historii Wojskowości, Anna Piekarska – zastępca dyrektora BEP IPN, płk Jan Myszczyński – attaché obrony Ambasady RP w Kiszyniowie
  • Wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” w Centrum Kultury i Historii Wojskowości w Kiszyniowie
  • Wywiad dla Telewizji Mołdawskiej
  • Wykład na Uniwersytecie Państwowym w Kiszyniowie

W dniach 22–25 października 2015 r. w Kiszyniowie w Mołdawii przebywała delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w składzie: Agnieszka Rudzińska – zastępca prezesa IPN i Anna Piekarska – zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN.

Wizyta przedstawicielek IPN w Kiszyniowie związana była z prezentacją w Centrum Kultury i Historii Wojskowości w Kiszyniowie wystawy „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”. Prezentacja wystawy była możliwa dzięki współpracy Instytutu z Ambasadą RP w Kiszyniowie.

Wystawa, która była prezentowana w Kiszyniowie przez prawie miesiąc, spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na polecenie mera Kiszyniowa wystawę odwiedzali uczniowie miejscowych szkół.

Przedstawicielki IPN spotkały się z panem Aurelem Fondosem – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Mołdawii i panem Vitalie Ciobanu – Dyrektorem Centrum Kultury i Historii Wojskowości. Podczas spotkania omówione zostały możliwości dalszej współpracy, przede wszystkim na polu wystawienniczym i naukowym. Przedstawicielki IPN miały okazję zwiedzenia muzeum, w którym przygotowywany jest aktualnie dział poświęcony okupacji sowieckiej, a szczególnie deportacjom w XX wieku do Związku Sowieckiego, których pamięć jest wciąż  bardzo żywa w świadomości mieszkańców Mołdawii. Otwarcie tej części ekspozycji planowane jest na wiosnę 2016 roku w połączeniu z konferencją naukową o deportacjach, na którą organizatorzy chcą zaprosić historyków z IPN

Podczas pobytu przedstawicielki IPN spotkały się także z prof. Anatolem Petrencu, autorem między innymi historii Polski w XX wieku i studentami historii na Uniwersytecie Państwowym w Kiszyniowie. Zastępca prezesa Agnieszka Rudzińska wygłosiła wykład poświęcony zagładzie polskich elit w czasie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Zbrodni Katyńskiej.

Natomiast podczas spotkania z polskimi nauczycielami w Bibliotece Polskiej im. Adama Mickiewicza, przy ul. Lecha Kaczyńskiego w Kiszyniowie, Agnieszka Rudzińska przedstawiła krótko historię powstania i działalność IPN, a Anna Piekarska zaprezentowała działalność edukacyjną Instytutu, a zwłaszcza ofertę skierowaną do Polonii. Do zbiorów Biblioteki przekazane zostały też wybrane wydawnictwa, materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz gry planszowe przygotowane przez Instytut.

Prezes Agnieszka Rudzińska i dyrektor Anna Piekarska odwiedziły także miejscowość Mereni, gdzie realizowany jest projekt utworzenia Muzeum Deportacji, które upamiętniać ma ofiary XX-wiecznych wywózek. W Mereni spotkały się z dwoma działaczami społecznymi z Mołdawii – Andrei Bugą i Alexandru Posticą, z których inicjatywy powstaje muzeum, a także z wicemerem, dyrektorem miejscowego muzeum etnograficznego, działaczami samorządowymi i nauczycielkami historii z liceum. Te ostatnie były bardzo zainteresowane realizowanymi w IPN projektami edukacyjnymi.

Delegacja Instytutu odwiedziła również miejsca związane z historią Polski, m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego, a także pomnik upamiętniający ofiary XX-wiecznych wywózek, znajdujący się przed Dworcem Kolejowym w Kiszyniowie.

do góry