Nawigacja

Aktualności

II rajd historyczny „Szlakiem pamięci – martyrologia i bohaterstwo mieszkańców Śląska i Zagłębia w czasie II wojny światowej”.

  • Tarnowskie Góry - Spotkanie w Muzeum
  • Tarnowskie Góry - Przygotowanie do przemarszu
  • Tarnowskie Góry - Ułani na tarnogórskim rynku
  • Tarnowskie Góry - Przemarsz ulicami miasta
Tarnowskie Góry – Będzin – Sosnowiec – Katowice – to trasa, jaką 17 listopada 2006 r. autokarem przemierzyło 50 uczestników II rajdu historycznego „Szlakiem pamięci – martyrologia i bohaterstwo mieszkańców Śląska i Zagłębia w czasie II wojny światowej. Celem zorganizowanego po raz drugi przez OBEP IPN Katowice przedsięwzięcia edukacyjnego było upowszechnienie wśród młodego pokolenia wiedzy o ofiarach II wojny światowej i zapoznanie z miejscami ich pamięci. W Tarnowskich Górach uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 4 zaprezentowali historię 3. pułku ułanów śląskich oraz 11. pułku piechoty, które z tego miasta wyruszyły do walki we wrześniu 1939 r. Na cmentarzu przy kościele św. Anny, gdzie znajdują się pamiątkowe tablice, odbył się apel poległych. W Będzinie młodzież II LO im. S. Wyspiańskiego przybliżyła tragedię zagłady miejscowych Żydów. Uczestnicy rajdu zwiedzili dwa zabytkowe kirkuty. Poznali także fragmenty pamiętnika 14-letniej Rutki Laskier, który pisała w getcie będzińskim. Szlakiem miejsc upamiętniających ruch oporu w czasie II wojny światowej poprowadzili rajdowiczów uczniowie Gimnazjum Nr 6 w Sosnowcu. Chwilą ciszy uczczono pamięć m.in. kobiet walczących w AK, bohaterów sosnowieckiego batalionu obrony narodowej, członków GL PPS straconych przez Niemców. W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących Nr 5 w Katowicach uczennice – kadetki powitały uczestników rajdu i zaprezentowały musztrę. Z bogatej biografii patrona szkoły – rtm. Witolda Pileckiego szerzej przedstawiono okres II wojny światowej i pierwsze lata powojenne. Rtm. Pilecki dobrowolnie znalazł się w KL Auschwitz, angażując się w działania ruchu oporu. Za rzekome szpiegostwo został skazany w 1948 r. na karę śmierci. Uczniowie zaprezentowali sugestywną scenę przesłuchania przez UB.
Za zaangażowanie i udział w II rajdzie historycznym uczniowie oraz nauczyciele- opiekunowie zostali nagrodzeni wydawnictwami IPN, otrzymali także pamiętnik Rutki Laskier wydany przez „Dziennik Zachodni”, a także publikacje przekazane przez prezydentów Tarnowskich Gór i Sosnowca.
do góry