Nawigacja

Aktualności

Promocja gry „Miś Wojtek” z udziałem senator Anny Marii Anders – Gdańsk, 20 lutego 2018

20 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbyła się promocja gry „Miś Wojtek”.

W promocji wzięli udział: Anna Listewnik (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku), Karol Madaj (autor gry, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie), prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku), Waldemar Brenda (zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) oraz Krzysztof Drażba (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku). Gościem honorowym wydarzenia była senator Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. W pierwszej części wydarzenia odbyła się konferencja prasowa, a w drugiej pokazowa rozgrywka z udziałem uczniów.

Prof. Mirosław Golon podkreślił w trakcie promocji, że:

„Postać gen. Andersa wpisuje się niesamowicie mocno w nasze stulecie niepodległości (…) to jest bohater wojny polsko-bolszewickiej, to jest ten niezłomny żołnierz, który rozsławił oręż polski, sławę polskiego miecza, polskiej szabli na cały świat, szczególnie w 1944 r., szczególnie pod Monte Cassino”.

Z kolei senator Anna Maria Anders powiedziała, że gra doskonale służy poznaniu przez dzieci historii walk 2. Korpusu Polskiego, Monte Cassino i generała Władysława Andersa:

„Musimy tę grę upowszechniać, żeby była wszędzie, żeby jak najwięcej dzieci mogło się dowiedzieć o tej ważnej części naszej historii”.

Wartość edukacyjną gry podkreśliła również dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku Anna Listewnik:

„Ta gra uczy przede wszystkim wiedzy historycznej, ale też pracy nad emocjami, bo rywalizacja budzi niezwykłe emocje, dzieci nabywają też kompetencji społecznych”.

W promocji uczestniczyli licznie zgromadzeni uczniowie szkoły. Dla nich przewidziano dodatkowe atrakcje: fotościankę z Wojtkiem (a przy niej możliwość zrobienia zdjęcia w hełmie i części munduru), a także możliwość wykonania lnianej torby albo koszulki z logo 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

***

Odwołujący się do realiów II wojny światowej „Miś Wojtek” ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy aż do Szkocji. [...] W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża.

Fragment opisu gry, strona Pamiec.pl

Szczegółowe informacje o grze „Miś Wojtek” dostępne są na stronie internetowej IPN.

do góry