Nawigacja

Aktualności

Promocja gry „Miś Wojtek” z udziałem senator Anny Marii Anders – Gdańsk, 20 lutego 2018

20 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku odbędzie się promocja gry „Miś Wojtek”. Gościem honorowym spotkania będzie senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa.

  • Edukatorzy Oddziału IPN w Gdańsku poznają grę „Miś Wojtek” Edukatorzy Oddziału IPN w Gdańsku poznają grę „Miś Wojtek”
  • Barbara Męczykowska zna doskonale historię Wojtka. Wielokrotnie prowadziła zajęcia z dziećmi ucząc je historii misia oraz o walce naszych żołnierzy na Zachodzie Barbara Męczykowska zna doskonale historię Wojtka. Wielokrotnie prowadziła zajęcia z dziećmi ucząc je historii misia oraz o walce naszych żołnierzy na Zachodzie

Odwołujący się do realiów II wojny światowej „Miś Wojtek” ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy aż do Szkocji. [...] W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża.

Fragment opisu gry, strona Pamiec.pl

 

Z wyborem grafiki mieliśmy niemały problem, gdyż otrzymaliśmy wręcz zbyt wiele ciekawych propozycji. I tu skorzystaliśmy z pomocy dzieci, bo to przecież do nich gra miała być skierowana. Pokazaliśmy grupie dzieci kilka projektów graficznych Wojtka, a ponieważ niektórzy odbiorcy jeszcze nie umieli dobrze pisać, każdy oznaczyliśmy inną figurą geometryczną. Dzieci miały narysować na kartce figury z obrazków, które im się najbardziej podobały. Wyniki tej ankiety nas zaskoczyły. Dzieci – pomimo że głosowanie było tajne – prawie jednogłośnie wybrały propozycję Dominiki Kiszkiel.

„Wojtek, czyli jak IPN przygarnął misia” (felieton autora gry Karola Madaja) 

 

Szkoła Podstawowa nr 57 w Gdańsku im. gen. Władysława Andersa to szkoła ogólnodostępna w systemie jednozmianowym w samym Centrum Gdańska przy ul. Aksamitnej 8 z parkingiem, blisko Stoczni Gdańskiej, Placu Solidarności, Kościoła św. Bartłomieja i Kościoła św. Brygidy oraz Muzeum II Wojny Światowej. Nasi uczniowie – współtwórcy przyszłości zdobywają wiedzę, zwiedzając muzea, kościoły, wystawy, wychodząc do kina oraz teatru. [...] Niezwykle cenimy postać naszego Patrona i jesteśmy szczęśliwi, że Miś Wojtek – dzielny i mądry przyjaciel generała Władysława Andersa i jego żołnierzy jest także naszym przyjacielem. Podczas uroczystości szkolnych, dni otwartych zawsze nam towarzyszy, m.in. w grach i zabawach. Dlatego też jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie w naszej szkole, jedynej  takiej w Gdańsku, której patronem jest gen. Władysław Anders odbywa się inauguracja gry „Miś Wojtek” przygotowana przez IPN w Gdańsku.

Fragment okolicznościowej informacji przygotowanej przez SP nr 57
(pełna wersja w załączniku)

 

Uwaga! Wydarzenie ma charakter zamknięty. Natomiast zapraszamy przedstawicieli mediów. Od godz. 10.30 do 10.50 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem: Anny Listewnik (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku), senator Anny Marii AndersKarola Madaja (autora gry, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) oraz Krzysztofa Drażby (naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku). Szkoła Podstawowa nr 57 im. gen. Władysława Andersa mieści się w centrum Gdańska, przy ulicy Aksamitnej 8.

Od 11.00 do 12.30 odbędzie się promocja gry. W programie przewidziano krótkie przemówienia gości, wprowadzenie historyczne, omówienie zasad gry i pokazową rozgrywkę. Od 13.00 do 14.20 odbędzie się II tura promocji gry z uczniami Szkoły Podstawowej nr 57. W promocji wezmą udział edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej.

Dla dzieci przewidzieliśmy dodatkowe atrakcje: fotościankę z Wojtkiem (a przy niej możliwość zrobienia zdjęcia w hełmie i części munduru), możliwość wykonania lnianej torby albo koszulki z logo 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Szczegółowe informacje o grze „Miś Wojtek” dostępne są na stronie internetowej IPN.

do góry