Nawigacja

Aktualności

Edukacyjny projekt IPN „O tym nie można zapomnieć” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck

  • „O tym nie można zapomnieć...” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck
    „O tym nie można zapomnieć...” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck
  • „O tym nie można zapomnieć...” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck
    „O tym nie można zapomnieć...” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck
  • „O tym nie można zapomnieć...” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck
    „O tym nie można zapomnieć...” – wyjazdy uczniów do Ravensbrȕck

Uczniowie gimnazjów i liceów z wielu miejscowości w Polsce wraz z nauczycielami – opiekunami zespołów, które realizują ogólnopolski projekt edukacyjny „O tym nie można zapomnieć..”. od 21 kwietnia biorą udział w cyklu wyjazdów do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrȕck.

Pierwsza 96-osobowa grupa młodzieży i pedagogów, która wyjechała do dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet 22 i 23 kwietnia, uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 72. rocznicę jego wyzwolenia.

Do obozu koncentracyjnego w Ravensbrȕck trafiło w czasie II wojny około 40 tys. kobiet i dziewcząt narodowości polskiej, przede wszystkim z rodzin inteligenckich. Szczególnie dużą grupę stanowiły warszawianki, przywiezione jesienią 1944 r. po klęsce Powstania.

Uczniowie biorący udział w ogólnopolskim projekcie Biura Edukacji Narodowej IPN zapraszani są do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrȕck już od kwietnia 2011 r.  Młodzież przedstawia tam uczestnikom spotkań z różnych miejsc świata najciekawsze fragmenty sfilmowanych przez siebie wywiadów z byłymi więźniarkami obozu. W tym roku prezentację polskich uczniów obejrzeli m.in. przedstawiciele berlińskiej Ambasady RP oraz nauczyciele i uczniowie z Robert-Jungk-Oberschule w Berlinie oraz byłe więźniarki KL Ravensbrȕck, ich bliscy i goście przybyli na uroczystości rocznicowe.

Polska grupa złożyła wieńce i kwiaty oraz zapaliła znicze w miejscach szczególnie ważnych dla byłych więźniarek, m.in. przy tablicy upamiętniającej cierpienie Polek autorstwa Aleksandry Kan, córki Zofii Pociłowskiej, rzeźbiarki i malarki więzionej w obozie; przy tzw. szczelinie – miejscu, gdzie rozstrzeliwano kobiety, w krematorium i przy pomniku – rzeźbie Willa Lammerta „Niosąca”.

Kolejna 90-osobowa grupa nauczycieli i uczniów złożyła wizytę w Ravensbruck w dniach 4–7 maja 2017 r. Program wyjazdu to: zwiedzanie terenu byłego obozu, poznanie ciekawych zbiorów muzealnych w dawnym gmachu komendantury i domu komendanta obozu, zapalenie zniczy w miejscach pamięci, warsztaty podsumowujące udział w projekcie, a także kilkugodzinny pobyt w Berlinie.  Uczniowie mieli okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami w Robert-Jungk-Oberschule i pokazać im fragmenty wywiadów z byłymi więźniarkami KL Ravensbruck. Uczestnicy projektu rozmawiali również z młodymi Polakami, którzy mieszkają w stolicy Niemiec. Wizytę w szkole pomogła zorganizować ucząca tam biologii Łucja Pietrucha.

Kolejne grupy uczniów i nauczycieli (70 i 49 osób) wyjadą do Ravensbrȕck w dniach 19–22 maja i 25–28 maja. Projekt z ramienia Biura Edukacji Narodowej IPN koordynuje Anna Klimowicz. 

do góry