Nawigacja

Aktualności

Marzec 1968 okiem bezpieki – archiwalny film ze zbiorów IPN

Studencką demonstrację w Warszawie, brutalnie stłumioną przez oddziały milicji oraz „aktyw robotniczy”, uwiecznili na taśmach filmowych funkcjonariusze SB

  • Marzec 1968 w Warszawie
    Marzec 1968 w Warszawie

8 marca 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec protestacyjny przeciwko decyzji zakazującej wystawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym oraz relegowaniu z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. W przyjętej rezolucji domagano się „prawa do obrony demokratycznych i niepodległościowych tradycji Narodu Polskiego”, zaprzestania represji i przestrzegania konstytucji PRL.

Demonstracja została brutalnie stłumiona przez oddziały milicji oraz „aktyw robotniczy”. Starcia przeniosły się także poza teren uczelni. Łącznie zatrzymano wówczas 45 osób; wielu uczestników strajku zostało pobitych.

Wydarzenia te uwiecznili na taśmach filmowych funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Na archiwalnym filmie ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej widać m.in. manifestacje oraz zamieszki na Krakowskim Przedmieściu, pacyfikację strajkujących przed kościołem św. Krzyża, a także wiec protestacyjny studentów Politechniki Warszawskiej z 9 marca 1968 roku, zorganizowany w uczelnianej auli.

do góry