Nawigacja

Aktualności

O katowniach praskich na spotkaniu z cyklu „Mistrzowie dokumentu z historią w tle” – Warszawa, 10 stycznia 2017

W ramach cyklu „Mistrzowie dokumentu z historią w tle” zapraszamy na pokaz filmu Ewy Szakalickiej „Katownie praskie”. Spotkanie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” poprowadzi Jędrzej Lipski, historyk, dokumentalista i producent filmowy.

Powojenna historia warszawskiej Pragi skrywa wiele mrocznych tajemnic, o których wielu mieszkańców dowiaduje się dopiero teraz. To tu, w murach byłego carskiego więzienia „Toledo” przy Ratuszowej, w budynku byłej plebanii cerkwi św. Marii Magdaleny przy ul. Cyryla i Metodego, w piwnicach domów przy Strzeleckiej, przy Ks. I. Kłopotowskiego (dawniej Wójcika), a także w budynkach wojskowych i urzędowych przy 11 Listopada, Sierakowskiego, Wileńskiej, Targowej i innych mieściły się katownie, w których więziono Polaków: żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, działaczy przedwojennych partii politycznych i podziemnych organizacji patriotycznych.

Zrealizowany przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Praga Północ dokument „Katownie praskie” to film nie tylko o historii tych ludzi i tych miejsc na Pradze, ale przede wszystkim o pamięci, która musi być zachowana dla potomnych.

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

10 stycznia 2017 (wtorek), godz. 17.30

do góry