WYKAZ PLANSZ

Polska dyplomacja i wywiad wobec
Wielkiego Głodu

        Polska dyplomacja i wywiad posiadały bardzo wiarygodne informacje o przerażającej nędzy chłopów w „raju bolszewickim”. Kierownik Konsulatu Generalnego RP w Charkowie Jan Karszo-Siedlewski w raporcie z 6 marca 1933 r. nt. sytuacji na Ukrainie, opisując głodowanie ludności, sugerował MSZ, że warto by było z tym stanem rzeczy zapoznać bliżej społeczeństwo polskie (zwłaszcza mieszkańców Kresów Wschodnich) nie zawsze zdające sobie sprawę z niebezpieczeństwa stamtąd płynącego. Jego inicjatywa pozostała bez odpowiedzi. Stanowisko II RP nie różniło się od innych krajów Zachodu, które uważały głód za wewnętrzną sprawę ZSRS.
        (…) Głód wzrasta na Ukrainie z dniem każdym. Mam zupełnie pewne wiadomości o fatalnych warunkach aprowizacyjnych na Dnieprostroju i w okolicznych ośrodkach przemysłowych, gdzie już kubeł obierzyn kartoflanych sprzedaje się po 10 rb.

 

Otrzymałem również wiadomość, którą uważam za prawdziwą, że stróża kolejowego przy stacji Pieczanowska, rejon Lubarski, okręgu Berdyczowskiego, przyłapano w dn. 21 II r.b. na ludożerstwie. Wydała go własna żona, którą terroryzował, każąc jej gotować obiady z mięsa zabijanych ludzi, których ściągał do swego domu pod pretekstem udzielenia noclegu. Podobno ma on sporo osób na sumieniu, tak że nawet mięso ich niejednokrotnie sprzedawał.
Fragment raportu kierownika Konsulatu Generalnego RP w Charkowie, Jana Karszo-Siedlewskiego z 17 III 1933 r.

POPRZEDNIA PLANSZA WYKAZ PLANSZ NASTĘPNA PLANSZA